Китай імпортував рекордну кількість російської нафти у 2024 році
Джерело: Reuters
Імпорт сирої нафти до Китаю з Росії досяг рекордного рівня у 2024 році зі зростанням на 1% порівняно з 2023 роком. Обсяги постачання з Росії становили 108,5 мільйона тонн, що еквівалентно 2,17 мільйона барелів на добу.
Попит на російську нафту стимулювали знижені ціни, які приваблювали як незалежні, так і державні нафтопереробні компанії. Постачання включає трубопровідний і морський транспорт.
Водночас з Саудівської Аравії до Китаю імпорт нафти скоротився на 9% (до 78,64 мільйона тонн, або 1,57 мільйона барелів на добу). У 2023 році показники становили 1,72 мільйона барелів.
Зростання частки дешевшої нафти з Росії та Ірану обмежувало попит на саудівську нафту більшу частину року. У четвертому кварталі Саудівська Аравія частково відновила свої позиції завдяки зниженню цін та скороченню постачання з Ірану.
Загальний імпорт сирої нафти до Китаю знизився на 1,9%, що стало першим падінням, не пов’язаним із пандемією. На це вплинули слабке економічне зростання та зменшення попиту на пальне.
Імпорт із Малайзії, яка є основним транспортним вузлом для перевалки санкційної нафти з Ірану та Венесуели, зріс на 28% (до 70,38 мільйона тонн або 1,41 мільйона барелів на добу). Це зробило її третім найбільшим постачальником для Китаю.
Закупівлі іранської нафти офіційно не зафіксовані. Однак основна частина цього ресурсу надходить до незалежних нафтопереробних заводів, які стикаються з низьким попитом і тиском через зменшення маржі.
Щодо інших постачальників, імпорт із Венесуели у грудні становив 290 000 тонн, загалом за рік — 1,5 мільйона тонн, або 30 000 барелів на добу. Постачання з Бразилії збільшилися на 17%, тоді як імпорт нафти зі США впав на 36% у порівнянні з 2023 роком.
- На початку 2025 року Китай закривав ключові нафтові порти на сході країни для танкерів, що перебувають у санкційних списках США.
- 14-й пакет санкцій Євросоюзу проти Росії націлено на нафтовий “тіньовий флот” Росії. Обмеження охоплять майже 70 осіб.
Глава фракції “ЄС” Петро Порошенко звернувся із закликом до президента США Дональда Трампа сприяти зміцненню Альянсу. Під час засідання Міжпарламентської Ради Україна-НАТО він закликав НАТО адаптуватися до сучасних викликів і навчитися на досвіді України.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія боротиметься за інтереси своєї країни та народи в контексті війни в України. Він висловився під час наради з постійними членами Ради безпеки РФ.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що перемога Дональда Трампа на виборах у США може стимулювати підйом правих сил у Європі. На його думку, це може започаткувати “наступ для окупації Брюсселя”.
Служба безпеки України повідомила про підозру колишньому заступнику Міністра соціальної політики, дії якого спричинили збитки державному бюджету на суму понад 24 мільйони гривень.
Генеральне консульство Туреччини в Алеппо (Сирія) відновило свою діяльність після 13 років. Офіційне відкриття відбулося в районі Мухафаза, де розташоване консульство. Під час церемонії підняли турецький прапор і відновили дипломатичну роботу.