Парламент Іраку ухвалив законопроєкт який фактично легалізує шлюби з 9-річними дівчатками

Джерело: CNN

21 січня парламент Іраку ухвали три законопроєкти, зокрема правки до закону про особистий статус, який, за твердженням опонентів, фактично легалізує шлюб з дівчатками віком від 9-ти років.

Прийняті правки дають місцевим суддям більше повноважень у сімейних питаннях, зокрема щодо шлюбу, розлучень та успадкувань. Активісти наполягають, що це підриває іракський Закон про особистий статус 1959 року, який уніфікує сімейне право та встановлює гарантії для жінок.

Натомість прихильники змін стверджують, що правки дають змогу узгодити закон відповідно до принципів ісламу та зменшити вплив Заходу на іракську культуру.

За чинними законами Іраку мінімальний вік для шлюбу у більшості випадків – 18 років. Та ухвалені зміни дозволять священнослужителям керуватись ісламським правом, яке деякі трактують як дозвіл на шлюб дівчаткам у ранньому віці – з 9-ти років, відповідно до джафарітської школи ісламського права, якою керуються низка шиїтських авторитетів Іраку.

Також парламент Іраку ухвалив закон про амністію, який вважається вигідним для затриманих сунітів і який дає відтермінування підозрюваним у корупції та розкраданнях. Окрім цього, ухвалено закон про реституцію земель, який повинен розв’язати територіальні претензії курдів.

Активістка з прав людини та членкиня Іракської жіночої ліги Інтисар аль-Маялі заявила, що ці правки до закону про громадянський статус “матимуть катастрофічний вплив на права жінок та дівчаток через шлюби дівчаток у ранньому віці”. Це, наголосила активістка, порушуватиме їхнє право на життя у дитинстві та механізми захисту під час розлучення, опіки та успадкування.

Попри ухвалення законів, засідання парламенту Іраку завершилось хаосом та звинуваченнями.

Зокрема один з парламентарів на умовах анонімності повідомив, що половина законодавців не голосували, що є порушенням законного кворуму.

Натомість спікер парламенту Махмуд аль-Машхадані високо оцінив ухвалення законопроєктів.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

Розслідувачі hromadske з’ясували, що у 2023 році Алла Зборщік, мати керівниці апарату Шевченківського районного суду Києва Аліни Зборщік, отримала російський паспорт та веде бізнес у тимчасово окупованій Луганській області.

Уряд Панами направив лист до Організації Об’єднаних Націй (ООН), в якому висловив занепокоєння через заяви президента США Дональда Трампа щодо повернення контролю над Панамським каналом. Посол Панами в ООН Елой Альфаро де Альба зазначив, що такі заяви суперечать Статуту ООН.

У Донецькій області викрито агентурну групу військової контррозвідки ФСБ РФ, яка коригувала російські удари по захисниках, які обороняють регіон на Краматорському та Новопавлівському напрямках.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга анонсував значне спрощення доступу до консульських послуг для українців за кордоном у 2025 році завдяки впровадженню системи е-Консул.