Молдовський банкір-втікач Ілан Шор допомагає РФ обходити санкції США

Джерело: Bloomberg

Молдовський банкір та політик Ілан Шор, який втік з країни після звинувачень у виводі з банківської системи Молдови мільярда доларів, допомагає Росії обходити санкції США.

За даними видання, Шор, імовірно, допомагає російським кредиторам та компаніям продовжувати зовнішню торгівлю на тлі проблем з платежами, викликаних санкціями.

Зазначається, що Шор створив посередницькі компанії, зокрема у партнерстві з суб’єктами, які опинились під санкціями. Ці створені компанії повинні допомагати російським фірмам здійснювати міжнародні транзакції.

У виданні зауважили, що діяльність Шора у Росії – яскравий приклад того, на які кроки доводиться йти російським компаніям, адже вони все частіше зіштовхуються з затримками транскордонних платежів через санкції.

Відтак чимало російських компаній змушені користуватись послугами посередників, такими, як компанії Шора, для організації розрахунків через компанії у третіх країнах, щоб обійти санкції США.

Одна з компаній Шора на своєму вебсайті вказує, що здійснює розрахунки з будь-якою державою та у будь-якій валюті протягом п’яти робочих днів, що набагато менше, порівняно з кількамісячними затримками при проведенні транзакцій російськими компаніями.

Одну з таких компаній Шор запустив спільно з ключовим кредитором російського ВПК “Промсвязьбанк”, який перебуває під санкціями США. Мовиться про компанію А7, яка здійснює послуги з полегшення транскордонних платежів.

Фірму створили у вересні. В її документах вказано, що 51% акцій належить Шору, а решта 49% – “Промсвязьбанку”.

A7-Agent – дочірня компанія А7 – належить Ілану Шору, свідчать документи. Ця фірма займається фінансовими послугами, оптовою торгівлею та допомагає під час обмінів пальним, металами та хімікатами.

15 січня США ввели санкції проти киргизького ВАТ “Керемет Банк”, звинувативши кредитора в сприянні транскордонним транзакціям для “Промсвязьбанка” і зазначивши, що Шор “брав участь в дискусіях” щодо “ролі Керемета в схемі ухилення від санкцій”.

Ще одну компанію Exim International спільно з російською державною корпорацією ВЕБ.РФ – яка перебуває під санкціями Заходу – Шор заснував у червні. 75% Exim International належать Шору, решта 25% – ВЕБ.РФ. Ця компанія позиціює себе як “державно-приватне партнерство з підтримки експортно-імпортних операцій”.

“Якщо будь-яка з цих міжнародних транзакцій пов’язана з доларом США і здійснюється через банки США, це буде явним порушенням основних санкцій США. Будь-яка участь будь-якої особи США або будь-яких платіжних систем у доларах США, що включають фінансові установи США, також буде прямим порушенням”, — сказав Алан Карташкін, партнер лондонського офісу Debevoise & Plimpton LLP і член глобальної групи з санкцій фірми.

Залишається незрозумілим, який обсяг платіжних операцій з російськими компаніями допомогли здійснити фірми Шора.

Народжений в Ізраїлі Шор, одружений на зірці російської естради, був банкіром і політиком у Молдові. Його засудили за організацію виведення коштів із молдовських банків, що коштувало платникам податків країни приблизно 12% економіки країни.

Його заочно засудили до 15 років ув’язнення за шахрайство на мільярд доларів у 2014 році. Він неодноразово відкидав усі звинувачення.

У 2019 році Шор втік із Молдови до Ізраїлю, щоб уникнути покарання, а минулого року заявив, що отримав російський паспорт, і, за даними молдовської поліції, перебуває в Росії з початку 2024 року.

Ілан Шор перебуває під санкціями США та ЄС за дестабілізацію політичної ситуації у Молдові. У 2022 році Велика Британія також ввела проти Шора санкції за нібито минулу причетність до “підкупу іноземних посадових осіб”.

Обмеження, введені США, ЄС і Великою Британією, зараз зачіпають близько 95% російського банківського сектора, заявила в грудні глава Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна.

Хоча цілком можливо, що ці послуги компаній Шора можуть надаватися з використанням валют, відмінних від доларів, або навіть криптовалюти чи бартеру, не спричиняючи первинних санкцій США, вони все одно можуть спровокувати вторинні санкції відповідно до виконавчого указу, виданого наприкінці 2023 року, сказав Карташкін.

“Ризик для будь-яких залучених іноземних фінансових установ буде досить високим”, — сказав він.

Трансляція церемонії інавгурації президента США Дональда Трампа залучила у понеділок понад 24 млн телеглядачів.

Генеральний штаб Сил оборони Естонії планує приймати на службу лише тих, хто володіє естонською мовою. Однак погане знання державної мови дасть людині відстрочку, але не звільнить її від обов’язку служити.

“Курська операція”, що стала неочікуваною для українського суспільства, виявилася ймовірно спланованою частиною стратегії військово-політичного командування…

Штучний інтелект допоміг розробити нові білки, здатні нейтралізувати смертельні токсини зміїної отрути.

Екскомандувача оперативно-тактичного угруповання “Харків” Юрія Галушкіна вдруге затримали. Сьогодні він вийшов з СІЗО під заставу.