Соціальна активність може запобігти розвитку деменції – дослідження

Джерело: News medical

Результати нового дослідження засвідчили, що високий рівень соціальної активності може запобігти деменції або відтермінувати розвиток хвороби.

У дослідженні взяли участь 1923 людини без деменції, середній вік яких становив близько 80 років.

На початку дослідження всі учасники не мали жодних ознак когнітивних порушень. Кожен із них проходив щорічні обстеження, що включали вивчення історії хвороби та нейропсихологічні тести.

Соціальна активність оцінювалася на основі анкет, у яких учасників запитували, чи займалися вони впродовж попереднього року шістьма поширеними видами соціальної діяльності та як часто це відбувалося. Ці види діяльності включали соціальну взаємодію, зокрема: відвідування ресторанів або спортивних заходів, участь у грі в бінго, одноденні чи нічні поїздки, волонтерську діяльність, а також відвідування родичів чи друзів.

Когнітивна функція оцінювалася за допомогою 21 тесту на різні типи пам’яті, а також на швидкість сприйняття та зорово-просторові здібності.

Через п’ять років у 545 учасників розвинулася деменція, а у 695 – легкі когнітивні порушення. При цьому в тих, хто був більш соціально активним, спостерігалося зниження показників деменції.

Згідно з результатами, учасники з вищим рівнем соціальної активності мали на 38% нижчий ризик розвитку деменції та на 21% нижчий ризик легких когнітивних порушень порівняно з тими, хто був найменш соціально активним.

“Чому соціальна активність впливає на розвиток когнітивних порушень, залишається незрозумілим. Одна з можливих причин полягає в тому, що соціальна взаємодія ставить перед літніми людьми певні виклики, змушуючи їх брати участь у складних міжособистісних обмінах. Це може сприяти формуванню або підтримці ефективних нейронних мереж”, – зазначив один з авторів дослідження, доктор філософії Браян Джеймс.

Він також додав, що необхідні подальші дослідження для з’ясування, чи можуть втручання, спрямовані на підвищення рівня соціальної активності в літньому віці, допомогти уповільнити або запобігти зниженню когнітивних функцій.

Після кількох місяців спаду російські війська знову почали частіше використовувати бронетехніку в атаках на українські позиції. За даними аналітиків, зима 2024–2025 років ознаменувалася суттєвим зменшенням кількості бронетанкових наступів, натомість росіяни вдавалися до атак із застосуванням мотоциклів та баггі. Останній механізований штурм із силами хоча б роти було зафіксовано ще в квітні цього року.

Станом на ранок 28 липня – це вже 1251-й день повномасштабної війни. Росія продовжує активно атакувати, використовуючи чисельну перевагу у живій силі та техніці. За минулу добу зафіксовано 158 боєзіткнень на різних напрямках фронту. Українські захисники утримують позиції й завдають ворогу відчутних втрат.

Регулярні фізичні вправи здатні покращити якість сну — це давно відомо. Але нещодавно вчені зібрали дані з 22 досліджень, щоб з’ясувати: які саме види активності найкраще борються з безсонням. Результат: найефективнішими виявилися йога, тайчі, ходьба та біг підтюпцем.

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом та Всесвітній день охорони природи. За церковним календарем вшановують пам’ять святих апостолів Прохора, Никанора, Тимона і Пармена.

За даними синоптиків, у понеділок, 28 липня, в низці обалстей України очікуються опади з грозами.