Один український нардеп коштує держбюджету 2,28 млн на рік – ЕП

Джерело: ЕП

Державний бюджет щороку покриває витрати народних депутатів на житло та транспорт. У 2025 році загальна норма витрат на одного парламентаря становитиме 2,28 млн грн.

Депутати мають 45 днів щорічної оплачуваної відпустки в міжсесійний період. Обранці, які вийшли на “заслужений відпочинок” до 2017 року, мають право на спецпенсії в розмірі 70% від суми місячної зарплати теперішнього народного депутата з урахуванням усіх доплат та надбавок до посадового окладу.

Зауважимо, парламентарі мають право на безплатне медобслуговування в спеціалізованих закладах, яке зберігається і за колишніми депутатами. Депутати, яких суд достроково позбавив повноважень, можуть втратити таку опцію.

На час виконання повноважень звільняються від мобілізації.

Після закінчення повноважень народні депутати мають право повернутися на попередню роботу. З робітником, який працював на місці слуги народу, укладають відповідний строковий договір за аналогією з “декретною” посадою.

У разі смерті депутата будь-якого скликання його поховання проводять за кошти місцевих органів виконавчої влади.

У народних обранців є й обмеження: вони не можуть перебувати на інших оплачуваних посадах чи мати бізнес. Оскільки прямої відповідальності за недотримання цієї вимоги немає, то часто її не дотримуються. Крім основної парламентської роботи, їм дозволено займатися лише викладацькою, науковою і творчою діяльністю.

Народні обранці можуть мати до 31 помічника-консультанта, четверо з яких зараховуються на держслужбу. Решті помічників депутат самостійно розподіляє зарплату із загального фонду, передбаченого кошторисом парламенту.

Компенсація оренди житла надається депутатам, які не мають власної нерухомості в Києві. За рік на це можуть виділити до 237 тис. грн на одного депутата (650 грн на добу).

У 2024 році з держбюджету на компенсації спрямували 26,4 млн грн, найбільше — у грудні (4,7 млн грн). Загалом допомогу отримали 113 депутатів, у середньому по 40 тис. грн кожен. Найбільшу суму — 119,6 тис. грн — компенсували Ігорю Негулевському з “Слуги народу” за шість місяців.

Найбільше компенсацій отримали депутати “Слуги народу” (85 осіб), також у списку п’ятеро представників “Європейської солідарності”, “Голосу” та “Довіри” і двоє з “Платформи за життя та мир”.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.