«Потрапив у полон в свої 19 років, а незабаром йому вже виповниться 23»: історія морпіха
За місяць минає три роки відтоді, як російська армія оточила український Маріуполь, заблокувавши можливість підкріплення. Тоді, у березні 2022 року, підрозділи, що закріпилися в місті, почали відходити на територію місцевих заводів (і не лише), аби вести оборону вже звідти. Однак сили противника переважали як чисельно, так і за озброєнням, тож місця, які мали стати “форпостами”, перетворилися на головну ціль ворога, який щоденно піддавав їх масованим бомбардуванням.
З березня до кінця травня 2022 року кільце оточення звужувалося, і зрештою увесь Маріупольський гарнізон потрапив в російський полон. Відтоді ворог порушив усі норми міжнародного права, піддаючи полонених тортурам, висуваючи їм сфабриковані вироки та відмовляючись вносити у списки на обмін. Дотепер більшість бійців Маріупольського гарнізону, зокрема азовці та морпіхи, перебувають у полоні, а відомості щодо них надходять переважно зі свідчень інших обміняних.
Майже три роки у полоні перебуває і Дмитро Чорний – боєць 36-ї бригади морської піхоти, який утримувався на металургійному комбінаті імені Ілліча. У квітні завод опинився в щільному оточенні та зазнавав безперервних ударів авіації та артилерії противника: зі сходу його атакували підрозділи так званої “ДНР”, із заходу – регулярні російські війська. Тоді ж відбулося кілька спроб прориву з території заводу, під час яких більшість бійців і потрапили в полон.
Більше про те, як Дмитро декілька разів рятувався від смерті, про розмови з оточення, перші підтвердження, що він у полоні, свідчення обміняних бійців про пережиті тортури, яким є стан здоров’я Дмитра, а також про лист із ув’язнення і віру, яка його тримає, – в інтерв’ю для Букв розповіла Діана, наречена захисника.
– Хотіла б спершу запитати про Дмитра до широкомасштабної війни. Наскільки я розумію, він до цього вже проходив службу. Чи могли б Ви розповісти більше про цей шлях? І чому саме морська піхота?
– Дмитро підписав контракт про військову службу в листопаді 2021 року. Після цього він проходив навчання, яке завершилося незадовго до початку повномасштабної війни. Ще перед цим їх відправили в Маріуполь, де вони війну й зустріли.
Взагалі, до служби Дмитро навчався, здобував освіту, але вирішив не завершувати навчання, бо свідомо обрав шлях морського піхотинця. Вони всі дуже вмотивовані та щиро люблять Україну. І я впевнена, що зараз усі наші полонені, попри те, що їм там кажуть, знають: Україна є і завжди буде.
Також, Дмитро сирота, його виховували бабуся з дідусем. Наразі я допомагаю їм із документами та різними зверненнями, адже майже все потрібно робити в електронному форматі, а вони на цьому не розуміються. Навіть звільнені з полону виходять на мене, щоб передати якусь інформацію.
– Ви сказали, що Дмитро зустрів війну в Маріуполі. Вже згодом, як пам’ятаємо, місто оточили. Чи мали Ви змогу спілкуватися з Дмитром до того, як місто намагались “відрізати” від зв’язку? Що він розповідав про їхнє становище?
– Коли ми говорили з Дмитром, він запевняв, що в нього все добре. Я питала, чи має що їсти, а він відповідав: “Так, все є. Я їв м’ясо, їв борщ…”. Але я ж розуміла, що в тих умовах ніхто не готуватиме борщ. Просто робила вигляд, що вірю йому. Не хотіла витрачати час на “випитування” правди. Бо час на розмови був дуже обмежений.
Був ще такий момент, що він берцями дуже сильно натер ноги. І ось він мав йти на завдання, але через ці травми його туди не пустили. І тоді полягло дуже багато наших хлопців… Дмитро ще казав, що мав відчуття, ніби “щось його вберегло”. І так траплялося не раз. Їх “накривали” дуже щільним вогнем, але він залишався живим.
Вже потім, зі слів інших рідних, я зрозуміла, що їжі й боєприпасів у них майже не залишилося. Вони пили воду з батарей або топили сніг, бо інших варіантів просто не було.
Останній раз ми переписувались в Телеграмі 2 квітня 2022 року.
– Я правильно розумію, що Дмитро, як і більшість бійців 36-ї бригади, перебував на заводі Ілліча? Чи залишався він там до моменту зникнення, чи ще брав участь у вуличних боях?
– Коли ми з ним спілкувалися, він не розповідав, де саме перебуває. Казав тільки те, що знаходиться в Маріуполі. Лише згодом, коли він вже потрапив у полон, я дізналася, що весь його підрозділ був на заводі імені Ілліча. Саме звідти він і потрапив у полон.
– Повернімось до 2-го квітня, коли Дмитро не вийшов на зв’язок. Як Ви діяли далі? Можливо, намагались зв’язатися з ним через побратимів, або ж їхніх рідних?
– Коли я не могла зв’язатися з Дмитром на його телефон, він, бувало, писав з телефонів побратимів. І ось коли зв’язок перервався, я намагалася писати на ті номери, з яких він раніше виходив на зв’язок. Але відповіді теж не було.
Тоді я пішла до військкомату, де він призивався, але там мене заспокоїли, сказали: “Не переживайте, він скоро з’явиться. Вони саме прориваються на “Азовсталь”, тому у них немає зв’язку”. Так я чекала кожен день. Хоча б на той “+”, як він мені часто відписував. А потім вже самостійно почала шукати його через соціальні мережі.
– Наскільки мені відомо, спроби прорватися на територію “Азовсталі” дійсно були, і комусь це вдалось. Скажіть, чи вдалось встановити, за яких обставин Дмитро міг потрапити у полон? При прориві?
– На жаль, цієї інформації нам невідомо. Коли я почала його шукати, зі мною зв’язалися працівниці їхньої військової частини. Вони повідомили, що весь підрозділ потрапив у полон, і надали відеопідтвердження. Але тоді я не змогла впізнати Дмитра – відео було дуже жахливої якості, при поганому освітленні… До того ж, як знаємо, російська сторона часто навмисно не показує обличчя полонених. То Дмитра я не побачила.
Лише коли це відео оприлюднили публічно, я змогла його розгледіти. Але він був зовсім не схожий на себе: дуже брудний, виснажений, вже тоді достатньо худощавий… Пізніше, на одному з російських Telegram-каналів, з’явилися й фото наших хлопців, і серед них теж був Дмитро.
– Розумію, що, навесні, допоки тривали бої за Маріуполь, інформації про полон, ймовірно, майже не було. Коли почали з’являтися більш офіційні відомості? Можливо, якісь списки полонених, чи ще щось.
– Якщо я не помиляюсь, спершу російська сторона опублікувала список полонених із заводу Ілліча, і там було прізвище Дмитра. Пізніше, восени 2022 року, після обміну повернувся його побратим, який розповів, що вони потрапили в полон разом. Спочатку їх утримували в Оленівській колонії, але потім Дмитра звідти забрали. Він навіть думав, що його везуть на обмін. Та, на жаль, його просто перевели в іншу колонію.
А потім знову настала тиша…
– Знаю, що є випадки, коли рідні впізнали своїх близьких на російських ресурсах, але офіційно їх не підтверджує у полоні ані російська сторона, ані, відповідно, українська. Як це у Вашому випадку? Чи підтверджений Дмитро офіційно як полонений?
– У січні 2023 року Росія опублікувала відео, де Дмитро сидить в якійсь чи то камері, чи то кабінеті, і говорить, що з ним усе гаразд, що він у полоні, і передає привіт дідусеві та бабусі. Після цього, у травні, Червоний Хрест офіційно підтвердив його статус як військовополоненого. Виходить, минув майже рік, перш ніж його офіційно визнали…
– А чи протягом цього часу були інші обміняні, які перебували в утриманні разом з Дмитром? Можливо, хтось виходив на зв’язок, розповідав більше про те, в яких умовах вони там перебувають, як ставляться до морської піхоти?
– Так, були обміняні, які казали про те, що нібито чули про Дмитра, чи бачили його. Але такого, щоб хтось був з ним саме в одній камері – не було. Розповідають, що, звісно, їх б’ють, дають дуже мало їжі, води півстаканчика на день, шматочок черствого хліба, і їхні “щі”. М’ясо – дуже-дуже рідко, і то, якщо пощастить. Також розповідали, що, коли їх водять в баню, можуть бити так, що хлопці втрачають свідомість. І на допити водять.
Розповідають звільнені з полону насправді небагато, щоб ми, рідні, не переживали. Ще, в серпні 2024 року, в особистому кабінеті Дмитра в Координаційному штабі, з’явилася інформація про те, що він перебуває у Мордовії. Цю інформацію надав звільнений з полону, який, як нам пояснили в КШ, побажав залишитися анонімним.
– Скажіть, а чи розповідають вони щось про фізичний стан Дмитра? Адже, до такого харчування і, як Ви кажете, систематичного побиття – здоров’я людини навряд чи готове…
– У Дмитра ще до служби були проблеми з тиском, і з серцем. І, як би рідні його не відмовляли, він однаково вступив до морських сил. Так ось зі слів звільнених військових дізналися, що йому стало ще гірше. Тиск “стрибає”, часто йде кров з носа. Ще дізналась, що у нього від ран почали гнити ноги. Бо в тих колоніях і клопи, і чого тільки немає… Мабуть, він так розчухав, що аж рани загноїлись. Медичну допомогу там, звісно, не надають, та й навіть не заходять до камер.
– Діано, Ви також згадували про допити. Відомо, що багатьом бійцям Маріупольського гарнізону у полоні висувають вироки. Стосовно Дмитра випадково немає такої інформації?
– Ні, стосовно Дмитра немає якихось відкритих кримінальних справ. Але так, знаю, що його водять на допити. Для чого саме – невідомо. У нашій бригаді дуже багато засуджених бійців – це 80 морських піхотинців. В полоні ж досі перебувають 1324 морпіха. Це дуже велика кількість. Також, станом на зараз, нам відомо про 12 повернених тіл закатованих у полоні морпіхів. Це лише офіційно підтверджені факти. Так само є й “безвісти зниклі”, про яких взагалі немає інформації.
– Як Ви сказали, зараз найбільше роботи з тими ж документами та різними даними – здійснюєте Ви, допомагаючи бабусі та дідусеві Дмитра. Чи є труднощі, враховуючи, що Ви не встигли заручитися офіційно?
– Мені не надають відповіді у військовій частині та військкоматі, адже я не офіційна дружина і не рідна людина. Все має бути через бабусю. Тож з самого початку ми з бабусею Дмитра разом зверталися до державних структур, і вона вказувала, що я його наречена. Тому труднощів, насправді, особливо не було. Ми з бабусею Дмитра діємо разом, ходимо на акції щонеділі, боремось.
Вона кожен обмін чекає, сподіваючись, що ось-ось Дмитро повернеться. Ані у мене, ані у неї ніколи немає думок про те, що він не повернеться. Вона завжди каже: “Значить, так треба. Значить, всьому свій час”.
– До речі, щодо масових акцій. Чи буває таке, що Ви бачите нерозуміння або ж, можливо, негатив зі сторони людей стосовно такої активної боротьби?
– Звісно, зустрічаються люди, які скажуть: “Що дають ці ваші акції? Лише ходите й мерзнете”. Мовляв: “як обмінювали маленьку кількість – так і обмінюють”. Якось поруч з дідусем Дмитра сидів чоловік, і, дивлячись в сторону акції, сказав: “І що вони ось це кричать? Чого вони хочуть цим досягнути?”. Але, попри все, виходячи на акції, ми показуємо суспільству, що в полоні багато наших людей, що є безвісти зниклі, що рідні ведуть боротьбу за них. Якщо ми не будемо виходити на ці акції, суспільство геть забуде. Чим більше ми кричимо – тим більше обмінів.
– Ми бачимо, що восени обміни стали доволі стабільними. І в списках ніби почали з’являтися морпіхи. Як загалом ситуація з обмінами бійців саме 36-ї бригади?
– До морських піхотинців прирівнюють всі Військово-морські сили. Тож важко говорити про те, якою є динаміка обмінів саме по нашій бригаді, яка стояла у Маріуполі. Але знаю, що в січні повернули важкохворих, серед яких були й наші морські піхотинці. Проте точну кількість ми ще не знаємо.
Обміни справді стали активнішими. Хоча цифри й не надто великі, але наші морпіхи повертаються, і це вже дає надію. Попри те, що в обмінах поки немає Дмитра, але я радію за інших, за їхніх рідних. Бо ми всі вже стали однією великою родиною.
Звісно, хотілося б, щоб, наприклад, Координаційний штаб надавав нам списки з інформацією про те, кого саме і скільки разів подавали на обмін. Однак, це все конфіденційно. Ми розуміємо, що вони дійсно роблять все, що в їхніх силах, але людей у полоні теж дуже багато. І всіх потрібно подавати на обміни.
– Діано, на завершення хотілося б запитати, яким Ви прагнете, аби про Дмитра дізналися читачі? Який він у тому “довоєнному” житті? І що, на Вашу думку, додає йому сил да віри сьогодні?
– Дмитро дуже люблячий, уважний, але так само дуже впертий. Якщо він щось захотів – він це зробить. Захотів піти у морську піхоту, і, як би ми його не відмовляли – він все ж це зробив.
У вересні 2024 року бабуся отримала лист від Дмитра. Ми не знаємо, коли саме він був написаний, оскільки немає дати. Але в ньому написано, що Дмитро найбільше вірить і чекає на нашу зустріч. Він живе тим, що його не забули, і що він обов’язково повернеться додому. Ми точно знаємо, що це писав він – ми впізнали його почерк і ці слова…
Ми разом з ним сім років. Це перше кохання. І, можна сказати, що кохання з дитинства. Звісно, що майже три роки ми окремо… Але від всіх звільнених я чую про те, що він найдужче чекає нашої зустрічі, вірить, що я роблю все можливе й неможливе, аби його повернути. Каже, що кохає мене ще сильніше. Так само, як і я його. Тому я вірю, що коли Дмитро повернеться – все буде краще. Бо, знаєте, як кажуть: “Війну перемагає кохання”.
Дмитро прийшов у військо в 19 років. Свої 20 він зустрів вже у полоні. А в квітні йому виповниться 23. Тож ми щиро віримо, що цей день народження він святкуватиме нарешті вдома.
Напередодні Дня закоханих Національний банк України вводить в обіг лімітовану пам’ятну монету “Сила кохання”. Її тираж – до 15 000 штук.
Мати підозрюваного у вбивстві підлітка на фунікулері вдарила журналістку телеканалу “Ми – Україна” Вікторію Дмитренко у суді. Постраждала звернулася до поліції.
Оригінальний склад хеві-метал гурту Black Sabbath вперше за 20 років зіграє разом на концерті.
Близько дев’яти тисяч людей залишили грецький острів Санторіні через сейсмічну активність в Егейському морі.
У Центрі протидії дезінформації попередили про черговий фейк російської пропаганди.