Україна вперше розпочала експортувати в Європу біометан
Джерело: Енергетична митниця/Facebook
6 лютого Енергетична митниця успішно оформила періодичну митну декларацію на експорт з України до Європи першої партії біометану трубопроводом. Відомство назвало це “історичною подією для української енергетики”.
“Це не просто важливий крок у розвитку зеленої енергетики та зміцненні енергетичної безпеки регіону. Це значний прорив для України на шляху до енергетичної незалежності та європейської інтеграції”, – йдеться у повідомленні.
Як уточнили в Міненерго, обсяг першої поставки біометану в ЄС склав 67 тис. кубометрів.
Біометан — це екологічний газ, який отримують шляхом очищення біогазу, що, своєю чергою, виробляється з відходів харчової промисловості й тваринництва. Біометан можна закачувати в українську газотранспортну систему та використовувати як природний газ.
У квітні 2023 року в Україні вперше в Чернігівській області компанія Галс Агро ввела в експлуатацію біометановий модуль на біогазовому заводі, який виробляє біометан. Потужність заводу — до 3 млн кубометрів біометану на рік.
Базовою сировиною для заводу є жом цукрового буряку після виробництва цукру, бурякова патока, рослинні залишки, силос енергетичних рослин, відходи харчових та комбікормових виробництв, послід ВРХ.
Потенціал України з виробництва біометану, за оцінкою Біоенергетичної асоціації, — близько 10 млрд кубометрів на рік. Це третина довоєнного споживання газу в Україні.
“Цей експорт відкриває нові можливості для агросектору та інвесторів у сфері біоенергетики. Це – підтримка агросектору, так як біометан виробляється з органічних відходів, що стимулює розвиток сільського господарства. Україна має величезний потенціал для виробництва біометану та може бути важливим постачальником зеленої енергії на європейському ринку”, – наголосили в Енергетичній митниці.
- За даними Національної Асоціації цукровиків України, у 2024 році українські виробники встановили історичний рекорд з експорту цукру, направивши на зовнішні ринки 746,3 тис. тонн цієї продукції на суму $419 млн.
- Кабінет Міністрів України затвердив перелік товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та квотуванню у 2024 році, а також продовжив заборону на експорт окремих товарів до 2025 року. Серед таких товарів – сіль, природний газ українського походження, золото, срібло та брухт дорогоцінних металів.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.