Проблема стигматизації дітей з епілепсією: як виховати правильне ставлення у суспільстві

Джерело: Нія Нікель/Facebook

У День обізнаності про епілепсію, засновниця громадської організації “Епіпросвіта” Нія Нікель поділилася важливою історією зі свого дитинства та закликала змінити ставлення до дітей, котрі страждають на епілепсію.

Епілепсія – найпоширеніше неврологічне захворювання у світі, яким хворіє понад 50 млн людей. Під час війни кількість епілептичних нападів збільшилась, адже стрес провокує їх прояв та інтенсивність. Діти з епілепсією часто стикаються з булінгом та нерозумінням в школах, а також невчасно та неякісно наданою допомогою.

Зокрема у своєму дописі Нікель пригадала, як у школі, ще в молодших класах, запровадили правило не підходити до рудого хлопця з епілепсію. Це викликало у дітей страх і нерозуміння, і замість того, щоб навчити дітей бути обережними і підтримувати хлопця, їм просто сказали не підходити до нього.

Замість того, щоб навчити нас співчуттю та розумінню, ми просто побачили страх, який перетворив хлопця на вигадану постать з чумою та прокляттями. Тепер я розумію, що таке ставлення тільки ускладнило його життя, — зазначила Нікель. Вона додала, що, попри проблеми, пов’язані з хворобою, діти з епілепсією, як і всі інші діти, мають право на нормальне спілкування та підтримку.

Нікель розвінчала кілька основних міфів щодо епілепсії, закликавши суспільство до обізнанішого ставлення до цього захворювання. Вона зауважила, що епілепсія не є психічним захворюванням, не є заразною і не обов’язково призводить до соціальної ізоляції.

Вона також нагадала, що в межах діяльності ГО “Епіпросвіта” спільно з EdEra розробили матеріали для освітян, що допоможуть запобігти стигматизації дітей з епілепсією у школах. Щобільше, у найближчому часі організація анонсує співпрацю з Міністерством освіти і науки України, аби впровадити ці знання в навчальний процес.

Епілепсія — це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Вони можуть проявлятися у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишківника або сечового міхура, пояснили в Міністерстві охорони здоров’я.

Епілептичні напади також можуть мати форму як незначних провалів у пам’яті, так і важких тривалих конвульсій, а також різнитись за частотою, трапляючись як менше разу на рік, так і до декількох випадків на день.

Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:

  • пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
  • вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
  • важка травма голови;
  • інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
  • інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);
  • деякі генетичні синдроми;
  • пухлини.

Як надати допомогу людині з епілепсією під час нападу

Правильна перша допомога – це дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми.

Водночас не варто:

  1. класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини НЕ може запасти язик;
  2. намагатися зупинити напад – напад повинен пройти сам.

У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну допомогу. Але обов’язково телефонуйте 103, якщо:

  • напад триває п’ять хвилин або довше;
  • напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
  • коли у людини стається перший напад;
  • коли людина отримує травму під час нападу (наприклад, внаслідок падіння);
  • напад стається, коли людина перебуває у воді;
  • людина вагітна або хвора на діабет.

Як надавати першу допомогу: відео

  • Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку електронного обліку вирощування та переміщення конопель для медичних цілей, продуктів їхньої переробки та лікарських засобів на основі канабісу.
  • Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік хвороб і станів, за яких призначатиметься застосування ліків з медичного канабісу.
  • Закон про використання коноплі набув чинності 16 серпня 2024 року. Документ регулює обіг коноплі в медичних, промислових та наукових цілях. Уряд розробив підзаконні акти, що врегулюють процеси та забезпечать пацієнтів ліками з медичного канабісу.
  • В Україні впровадять електронну інформаційну систему, що має забезпечити прозоре регулювання обігу медичного канабісу на кожному з його етапів.

Президент США Дональд Трамп підписав указ, який скасовує політику адміністрації Джо Байдена щодо поетапної відмови від федеральних закупівель одноразових пластикових виробів, зокрема соломинок.

Фінська поліція розслідує можливі несанкціоновані польоти безпілотників поблизу заводу компанії Nammo у Віхтавуорі, що на півдні країни. Один із таких інцидентів зафіксували минулого вівторка.

Синоптикиня Наталка Діденко повідомила, скільки в Україні триватимуть морози.

На Харківщині росіяни завдали удари КАБами по селищу Золочів Богодухівському району, є постраждалі.

На Чернігівщині поліція затримала групу озброєних зловмисників, які, видаючи себе за правоохоронців, викрали двох мобілізованих чоловіків з військового автобуса, погрожуючи зброєю.