ISW: Кремль готує диверсії «під чужим прапором» у Балтійському морі та країнах Європи
Джерело: ISW
Нині є усі підстави вважати, що російська влада готує акти саботажу в Балтійському морі, маскуючи їх під дії інших країн, мовиться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
За даними аналітиків, у Москві створюють відповідний інформаційний фон для таких операцій.
Кремль може готувати інформаційне підґрунтя для можливих атак під чужим прапором у Балтійському морі, а також для нападів на російських опозиційних політиків, які перебувають за кордоном, щоб дискредитувати Україну, — зазначається у звіті.
Експерти нагадали про заяву Служби зовнішньої розвідки Росії. У ній Головне управління розвідки України звинувачувалося в “підготовці підриву іноземного судна в Балтійському морі”. Російська розвідка стверджувала, що Україна діє “за підтримки західних кураторів” і нібито планує використати російські міни, щоб потім звинуватити Москву.
Українські та західні спецслужби розраховують, що така операція змусить НАТО заблокувати для Росії вихід у Балтійське море, — заявили в СЗР, додавши, що це може спровокувати прямий військовий конфлікт між Росією та НАТО.
Крім того, СЗР заявила, що українська розвідка нібито планує замахи на представників російської опозиції та бізнесменів, котрі переховуються за кордоном від кримінального переслідування.
В ISW наголосили, що раніше СЗР уже звинувачувала Україну та західні країни у підготовці атак під чужими прапорами з метою дискредитації Києва та підриву єдності Заходу у підтримці України, особливо у складні моменти переговорів щодо допомоги та можливого мирного врегулювання з Росією.
Тим часом головнокомандувач Військово-морських сил (ВМС) Німеччини віцеадмірал Ян Крістіан Каак заявив, що з початку війни німецькі військові кораблі неодноразово зазнавали диверсій. За його словами, постраждало “більше ніж одне судно”. Також були зафіксовані випадки проникнення на військово-морські бази.
За нашими оцінками, нас перевіряють. Вони намагаються підірвати впевненість нашого суспільства як на національному рівні, так і в межах альянсу. Вони створюють основу для подальших активних військових дій, — заявив Каак, додавши, що загроза з боку Росії продовжує зростати.
Раніше у двигуні нового корвета ВМС Німеччини “Емден”, який готували до першого виходу в море, виявили десятки кілограмів металевої стружки. Експерти зазначають, що корабель міг зазнати серйозних пошкоджень, якби вийшов у море.
За минулі три місяці в Балтійському морі зафіксували низку інцидентів, унаслідок яких постраждала підводна інфраструктура, що забезпечує зв’язок та електропостачання між країнами НАТО. У диверсіях підозрюють російські спецслужби.
Раніше військові бази Сполучених Штатів Амерки в Європі були переведені в стан підвищеної бойової готовності – вперше за десятиліття. Це пов’язано з отриманням Пентагоном відомостей про те, що Росія планує провести низку диверсій і терактів на військових об’єктах США.
В Європі відбулася низка подій, пов’язаних з активізацією російської агентури. Зокрема у Великій Британії двом чоловікам висунули звинувачення у підпалі складу з озброєнням для допомоги Україні. У Польщі арештовано дев’ятьох осіб за підозрою у вчиненні диверсій, скоєних за вказівками російських спецслужб.
У Швеції розслідують низку залізничних аварій, які спецслужби розцінюють як диверсії. У Чехії російські агенти намагалися вивести з ладу сигнальні системи на залізниці.
Навесні у Німеччині заарештували двох осіб, громадян РФ та ФРН, яких підозрюють у підготовці підпалу на складі з вантажами, призначеними для України. Естонські спецслужби стверджують, що співробітники російської розвідки цієї зими здійснили акти вандалізму щодо автомобілів міністра внутрішніх справ та інших політиків та журналістів. Французьке міністерство оборони раніше попереджало про ризик диверсій на військових об’єктах усередині країни у 2024 році.
Також Європейські спецслужби попередили уряди своїх країн про плани Росії щодо здійснення диверсій по всьому європейському континенту. Відомості надійшли від розвідувальних агентств трьох європейських країн.
За їхньою інформацією, Росія активізувала підготовку прихованих вибухів, підпалів та пошкодження важливої інфраструктури, діючи як безпосередньо, так і через підставних осіб. Ці зусилля описуються як більш агресивні та скоординовані, ніж раніше.
Томас Хальденванг, керівник Федерального відомства з охорони конституції Німеччини, висловив занепокоєння щодо збільшеного ризику диверсій.
Ми оцінюємо ризик контрольованих державою диверсійних дій як такий, що значно зріс, – сказав він.
Інформація про російські диверсійні дії також передається через служби безпеки НАТО, де відмічають “чіткі та переконливі” плани Москви на великомасштабні та добре організовані операції.
Ми повідомляли, що представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій в Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.
Операції включають підпали або спроби підпалів низки об’єктів, зокрема складу у Великій Британії, лакофарбового заводу в Польщі, житлових будинків у Латвії та магазинів IKEA у Литві. Також зазначається, що особи, яких підозрюють у роботі на РФ, могли планувати напади на військові бази США.
Хоча такі дії можуть здатися випадковими, американські та європейські посадовці з безпеки запевняють, що вони є частиною узгоджених зусиль Росії, спрямованих на уповільнення збройових постачань Києву. Офіційні особи зауважили, що цією кампанією керує російська військова розвідка ГРУ.
Атаки не перервали потік озброєння в Україну, однак деякі представники служби безпеки пояснили, що Росія намагається посіяти страх і змусити європейські країни посилити безпеку в усьому ланцюжку постачання зброї, додаючи витрати та сповільнюючи темпи передачі.
- У Нижній Саксонії (Німеччина) стався підпал садового будинку Арміна Паппергера, керівника німецького машинобудівного та збройового концерну Rheinmetall. За словами поліції, інцидент відбувся у містечку Германсбург.
- У Польщі арештували дев’ятьох осіб за підозрою у вчиненні диверсій, скоєних за вказівками російських спецслужб.
- Німецька прокуратура повідомила, що в країні заарештували двох громадян Німеччини та Росії за ймовірну підготовку диверсійних атак, спрямованих на підрив військової підтримки України.
- Депутати Бундестагу Маркус Фабер і Костянтин фон Ноц підозрюють, що інциденти на двох військових базах у Німеччині можуть бути пов’язані з російською диверсійною діяльністю.
Honda готова відновити переговори про поглинання з метою створення четвертого за величиною виробника автомобілів у світі, якщо генеральний директор Nissan Макото Учіда піде у відставку.
20 лютого президент Володимир Зеленський провів зустріч зі спеціальним представником Президента США з питань України Кітом Келлогом. Сторони зокрема обговорили ситуацію на полі бою, питання повернення усіх наших полонених, а також дієві гарантії безпеки.
Італійський дім моди Gucci офіційно зареєстрував торгову марку в російській Федеральній службі з інтелектуальної власності.
НАБУ і САП повідомили про підозру у відмиванні коштів колишньому посадовцю одного з державних спецекспортерів. Частину коштів експосадовець скерував на придбання численних активів у Франції. Нині французький суд арештував це майно.
Рятувальники деблокували тіло загиблої внаслідок обстрілу Херсона. Відтак аварійно-рятувальні роботи завершили.