Прощальні санкції США вдарять по російському експорту: ЦБ РФ визнав втрати
Джерело: The Moscow Times
Запроваджені у січні санкції США проти російського нафтового та газового сектору коштуватимуть Росії близько 1% усього експорту, прокоментував Центробанк РФ. Через ці обмеження прогноз фізичного зростання експорту на 2025 рік в РФ знизили на 1 п.п., до (-0,5)-1,5%, що пов’язано з посиленням санкційних обмежень на окремих товарних ринках.
10 січня США запровадили санкції проти “Газпром нефти”, “Сургутнефтегаза”, страхових компаній “Ингосстраха” і “АльфаСтрахования”, а також понад 150 суден, що перевозять російські енергоносії. Обмеження набудуть чинності 27 лютого.
ЦБ РФ визнав, що санкції знизять обсяг постачань нафти та газу, але прогнозує зростання загального експорту – до $419 млрд із $417 млрд у 2024 році. Водночас вартісний обсяг нафтового експорту скоротиться через зниження цін на сировину, а втрати від скорочення газового експорту регулятор РФ сподівається компенсувати збільшенням продажу інших товарів.
Водночас оцінки аналітиків щодо збитків для РФ суттєво відрізняються. Так, Центр макроекономічного аналізу оцінює втрати набагато вище – до $50 млрд на рік упродовж трьох років. У прогнозі передбачається падіння цін на нафту на $7 за барель через можливе зростання видобутку в США, що може спричинити скорочення експорту нафти РФ на 30–40 млн тонн на рік і газу – на 4–5 млрд кубометрів.
Тоді як ризиковий сценарій ЦБ РФ передбачає ще гірші наслідки: за посилення санкцій і глобальної кризи експорт Росії може впасти на 8–10% у 2025 році та ще на 3–5% у 2026 році. У грошовому вираженні він скоротиться на третину – до $278 млрд, а у 2026-му впаде ще на 14%, до $240 млрд. Це може спричинити нову хвилю економічного спаду, девальвацію рубля та стрибок інфляції у Росії.
Хоча Кремль намагається применшити наслідки санкцій, навіть російський Центробанк змушений визнати відчутний вплив на економіку країни-агресора.
Раніше стало відомо, що у третій рік повномасштабної війни проти України Росія отримала €242 мільярди ($253,8 мільярда) доходу від експорту викопного палива, йдеться у звіті незалежної дослідницької організації Centre for Research on Energy and Clean Air та кампанії B4Ukraine. Частина прибутків надходить навіть із західних країн — попри дію санкцій.
Читайте також: У Кремлі обурилися можливою забороною ЄС на імпорт російського алюмінію
- Російська економіка, перегріта масовими державними витратами, високими відсотковими ставками, інфляцією та санкціями Заходу, наближається до серйозного сповільнення. Але несподівано Вашингтон може надати Кремлю рятівне коло.
- Європейський Союз ухвалив 16-й пакет санкцій проти Російської Федерації на третю річницю повномасштабної війни.
- Уряд Австралії запровадив цільові фінансові санкції та заборону на поїздки щодо 70 осіб, а також цільові фінансові санкції щодо 79 організацій. Це найбільший пакет санкцій проти Росії з боку Австралії з початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
- Експорт нафти з головного тихоокеанського термінала Росії залишається стабільним, оскільки вантажовідправники і трейдери працюють в обхід нових санкцій США.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.