Українські платники податків заплатили 2 мільярди гривень за телемарафони
За час повномасштабного вторгнення України витрати на телемарафони “Єдині новини #UAразом” та “Freeдом” сягнули 2,01 млрд грн. Про це, згідно з інформацією Наші Гроші, свідчать дані з систем “Прозорро” та “007”.
З 9 по 15 березня в “Прозорро” було оприлюднено 67 тисяч повідомлень про закупівлі на суму 15,76 млрд грн. Найбільші підряди минулого тижня отримало Державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України” (МПІУ), яке уклало чотири угоди з телеканалами на створення контенту для телемарафону “Єдині новини #UAразом” у 2025 році на суму 738 млн грн.
Хто отримав найбільше коштів?
Загальна сума договорів на виробництво контенту розподілилася між чотирма телеканалами:
- “Ми-Україна” – 184,5 млн грн (195 628 грн/год);
- “Студія 1+1” – 184,5 млн грн (156 750 грн/год);
- “СЛМ Новини” (ICTV та СТБ) – 184,5 млн грн (137 900 грн/год);
- “Інтер” – 184,5 млн грн (115 300 грн/год).
Витрати на телемарафони з початку вторгнення
Загальна сума платежів за телемарафони з березня 2022 року по березень 2025 року виглядає так:
- “Студія 1+1” та “1+1 Продакшн” – 462,7 млн грн;
- “СЛМ Новини” – 454,2 млн грн;
- “Інтер” – 387,1 млн грн;
- “Ми-Україна” – 369,6 млн грн;
- “Кінокіт” (підрядник “Ради”) – 341,1 млн грн.
Найдорожчими залишаються послуги “Ми-Україна”, пов’язаного з оточенням Офісу Президента – 196 тис. грн за годину. Телеканал був створений у 2022 році, після закриття “Новинної групи Україна” Ріната Ахметова. Його керівником і бенефіціаром є Ігор Петренко.
За даними нардепа Ярослава Железняка, “Ми-Україна” працює на арештованому обладнанні “4 каналу” Олексія Ковальова та, ймовірно, частині техніки “Наш” Євгена Мураєва. Крім того, Железняк стверджує, що телеканал замовляли для висвітлення діяльності держпідприємств і органів влади.
Другим за вартістю став “1+1”, що належить підсанкційному Ігорю Коломойському – 157 тис. грн за годину. “СЛМ Новини” Віктора Пінчука пропонує контент по 138 тис. грн за годину. “Інтер” Дмитра Фірташа залишається найдешевшим – 115 тис. грн за годину.
Окремо фінансується парламентський телеканал “Рада”, який не створює контент самостійно, а замовляє його у приватної компанії “Кінокіт”. За час вторгнення “Рада” заплатила “Кінокіт” 341 млн грн. Власницею компанії є Юлія Дроздова, пов’язана з оточенням Кирила Тимошенка, колишнього заступника голови Офісу Президента.
- 13 березня Європейський парламент прийняв резолюцію, в якій закликав українську владу припинити тиск на медіа та блокування опозиції.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація Трампа вважає умови, які Росія висуває на переговорах щодо припинення війни проти України, надмірними.
Посли G7 закликали Раду ухвалити законопроєкт №12374-д для зміцнення інституційної бази Агентства з розшуку і менеджменту активів.
Співробітників комунальних служб у Москві перевели на посилений режим роботи через загрозу атак українських безпілотників напередодні 9 травня. Зокрема працівникам держустанови “Жилищник” роздали біноклі та відправили чергувати на дахи будинків, аби стежити за повітряним простором.
Надвечір 7 травня російські війська обстріляли безпілотниками Черкащину. Внаслідок атаки постраждав чоловік, повідомив глава Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.