Держдепартамент США, ймовірно, видалив дані про 35 тисяч викрадених Росією дітей з України

Джерело: The Washington Post

Адміністрація Дональда Трампа припинила фінансовану США ініціативу, що займалася документуванням ймовірних воєнних злочинів Росії. До цього входила таємна база даних, яка містила деталі масової депортації українських дітей до Росії, повідомляють американські чиновники, ознайомлені з відповідною директивою та документами, отриманими The Washington Post.

Минулого місяця дослідники та експерти, які брали участь в ініціативі, що координувалася Лабораторією гуманітарних досліджень Єльського університету, дізналися, що Державний департамент тихо розірвав їхній контракт.

У результаті дослідники втратили доступ до великої кількості інформації, зокрема супутникових знімків і біометричних даних, що дозволяли відстежувати особи та місцеперебування 35 000 українських дітей.

Найбільше занепокоєння серед американських законодавців, поінформованих про цю ситуацію, викликає ймовірне видалення бази даних дослідницької лабораторії на тлі спроб виконати розпорядження адміністрації про припинення діяльності. Такі дії, ймовірно, затримають зусилля з пошуку зниклих дітей і ускладнять притягнення до відповідальності осіб, причетних до їх викрадення.

“У нас є підстави вважати, що дані зі сховища були безповоротно видалені. Якщо це правда, це матиме руйнівні наслідки”, – попередила група законодавців на чолі з депутатом Грегом Лендсманом у листі до Держсекретаря Марко Рубіо та міністра фінансів Скотта Бессента.

Законодавці також висловлюють побоювання, що у разі переміщення бази даних, а не її видалення, її вміст може бути скомпрометований, а цифрові докази стануть непридатними для використання в суді.

Представник Державного департаменту підтвердив припинення фінансування ініціативи, але відмовився уточнити, чи були дані видалені або скомпрометовані.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його країна вислала двох українських дипломатів й назвав їх “шпигунами”.

Інгульський районний суд міста Миколаєва засудив уродженку міста Баштанка, що працює прибиральницею у ЖКГ “Турбота” та має інвалідність ІІІ групи, за те, що вона продала два інтимні фото у Telegram.

Правоохоронці затримали проректора Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, який примушував підлеглих будувати приватний будинок на власній земельній ділянці.

Закарпатські поліціянти, під час обшуку помешкання фігуранта у справі про спробу продажу скарбів, вилучили велику кількість російської символіки.

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу та представники вищого керівництва ЄС підтримали запуск спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії.