FT: ЄС виключить США, Британію та Туреччину з фонду переозброєння на €150 мільярдів

Джерело: Financial Times

Збройові компанії зі США, Великої Британії та Туреччини виключать із нового фонду переозброєння Європейського Союзу на €150 мільярдів, якщо їхні країни не підпишуть з Брюсселем угоди про оборону та безпеку.

Таким чином гроші з фонду витрачатимуть лише на європейські оборонні компанії та компанії з тих країн, які підписали оборонні угоди з блоком.

Як розповіли у виданні, Європа прагне посилити контроль над своїм оборонним виробництвом, тому вирішила не використовувати зброю, на яку мають вплив треті країни, наприклад США. Це означає, що системи, подібні до американських Patriot, не зможуть бути частиною європейських оборонних проєктів, бо США контролюють їх використання.

“Це можна вважати перемогою Франції та інших країн, які закликали інвестувати всі гроші у європейську оборону. Це також повʼязано зі зростанням побоювань щодо ненадійності США як оборонного партнера через політику Дональда Трампа. Це важливо, бо якщо США заборонять використовувати якусь зброю у певних конфліктах, це може обмежити обороноздатність Європи”, – йдеться в матеріалі.

ЄС постановив, що більша частина грошей на оборонну продукцію — 65% — має залишатися в межах Європи, а саме в країнах ЄС, Норвегії та Україні.

Водночас вказано, що Велика Британія намагається стати частиною цієї ініціативи, оскільки її компанії вже глибоко інтегровані в європейський оборонний ринок. Але для цього потрібно офіційно домовитися з Євросоюзом і підписати угоду про оборонне партнерство. Тож якщо Британія або Туреччина залишаться поза оборонною ініціативою ЄС, це спричинить труднощі для європейських військових компаній, які тісно співпрацюють із британськими й турецькими виробниками та постачальниками.

ЄС і Велика Британія вже почали переговори про оборонне партнерство. Утім, вони ускладнюються тим, що ЄС хоче включити до цієї угоди ще й інші спірні теми — як-от рибальство та міграцію.

Згідно з повідомленням, попередні спроби Франції обмежити витрати на оборону для компаній ЄС критикували у Німеччині, Італії, Швеції та Нідерландах. Ці країни мають тісні зв’язки з виробниками оборонної продукції за межами ЄС.

Тож план має схвалити більшість країн ЄС. За його умовами, країни ЄС зможуть витрачати кредити на продукцію з використанням компонентів з Норвегії, Південної Кореї, Японії, Албанії, Молдови, Північної Македонії та України.

Співачка, акторка та підприємиця Ріанна вагітна втретє. Як і під час двох перших вагітностей, зірка підтвердила свій стан на публічному заході, демонструючи вже помітний округлий живіт.

Канадсько-американська акторка Памела Андерсон знову довела, що вона не боїться ламати б’юті-правила. Зірка, яка останніми роками стала символом руху за природну красу, з’явилася на Met Gala 2025 з новою короткою зачіскою боб та без макіяжу.

Фрідріх Мерц не отримав більшість голосів під час першого голосування у нижній палаті Бундестагу щодо обирання його канцлером Німеччини, що потенційно відкладає його присягу.

Командувач військово-морських сил Туреччини адмірал Ерджумент Татліоглу повідомив, що будівництво атомних підводних човнів визначено однією з національних цілей країни.

Національна академія наук США (NAS) оголосила про приєднання 150 нових членів, серед яких дві українські науковиці – математикиня Марина Вязовська та кліматологиня Світлана Краковська.