Китай відпрацьовує «супутникові бої» на орбіті – генерал Космічних сил США

Джерело: CNN

Китайські супутники проводять на орбіті маневри, котрі імітують “повітряні бої”, що свідчить про розвиток військових космічних технологій, заявив заступник начальника космічних операцій США генерал Майкл Гетлейн на конференції оборонних програм McAleese.

За даними Космічних сил США, на орбіті зафіксували п’ять об’єктів, що синхронно маневрували один навколо одного під повним контролем. Гетлейн назвав це відпрацюванням тактики та методів проведення космічних операцій із залученням кількох супутників. Ці дії вдалося зафіксувати завдяки комерційним джерелам спостереження.

Інцидент, на який посилався американський генерал, пов’язаний із низкою маневрів експериментальних китайських супутників Shiyan-24C та Shijian-6 05A/B у 2024 році на низькій орбіті. CNN зазначає, що такі технології можуть дозволити Китаю знищувати або виводити з ладу інші супутники, що здатне порушити зв’язок, роботу військових систем та глобальних навігаційних мереж, які використовуються для фінансових операцій і рятувальних служб.

Гетлейн також наголосив, що Китай та Росія значно скоротили технологічний розрив із США у космічній сфері. Як приклад він навів засоби радіоелектронної боротьби, лазерні системи для засліплення розвідувальних супутників, а також маневри із захопленням апаратів та переведенням їх на інші орбіти.

Маневри китайських супутників можуть свідчити про розробку протикосмічного озброєння, зазначив заступник директора з питань космічної безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень Клейтон Своуп. За його словами, супутники можуть використовувати сітки, ударні снаряди або енергетичну зброю, таку як лазери чи генератори перешкод.

Однак такі маневри можуть мати й цивільне застосування – для дозаправки, ремонту або фотографування космічних об’єктів. Водночас експерт наголосив, що Китай дедалі частіше виводить на орбіту супутники з можливістю виконання складних маневрів, що може змінити баланс сил у космосі.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Німецька автобудівна компанія Porsche повідомила про падіння прибутку від автомобільного бізнесу на майже 91% у другому кварталі – з 1,7 млрд євро до 154 млн євро. Основними причинами стали скорочення продажів у Китаї, зростання витрат на електрифікацію та тиск митних зборів у США.

Бойовики, пов’язані з терористичним угрупованням “Ісламська держава”, вночі атакували католицьку церкву на сході Демократичної Республіки Конго, вбивши щонайменше 34 людини. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 липня. Так, з початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.

27 липня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати та Євросоюз уклали торговельну угоду за кілька днів до закінчення відведеного терміну.