Заможні росіяни ввезли $12 млрд готівки перед повномасштабним вторгненням в Україну – OCCRP
Джерело: OCCRP
За півтора місяця до повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала понад $12 млрд готівкою через банки Raiffeisen Bank International (RBI), Bank of America та інкасаторську компанію Brink’s, мовиться у розслідуванні OCCRP, яке ґрунтується на фінансових документах і даних про вантажні перевезення.
Так, за період з 11 січня по 23 лютого 2022 року в Росію здійснили 272 перевезення готівки. Найбільший обсяг – $10 млрд – припав на австрійський Raiffeisen Bank International, котрий провів 189 таких операцій. Тоді як решту постачали Bank of America та Brink’s. Основним отримувачем траншів був московський митний брокер ТБСС, який займається експортом російських алмазів. У січні-лютому 2022 року обсяги його постачань готівки зросли втричі проти середніх показників.
Примітно, що як мінімум десять поставок від RBI прибули до Москви вже після початку повномасштабної війни – 24 лютого або пізніше. Це підтверджують накладні, які вказують, що відправка здійснювалася практично за кілька днів до вторгнення.
Тоді як офіційний представник Raiffeisen Bank Кристоф Данц заявив, що банк зупинив постачання готівки одразу після початку бойових дій. Він також наголосив, що на момент перевезень вони не порушували санкцій, адже заборону на експорт валюти ЄС і США запровадили лише 24 лютого 2022 року. Усі три фінустанови, задіяні в операціях, наполягають на тому, що діяли в межах законодавства.
Професор політичних наук Девід Сзаконі вважає, що ці масові поставки готівки могли мати кілька цілей. Однією з них була підготовка до економічної ізоляції – російські багатії боялися замороження активів на Заході, тому поспішали вивести гроші. Інша можлива причина – фінансування мереж підкупу в Україні.
Кремль міг готувати ресурси для спроби підкупу українських політиків, бізнесменів та впливових осіб, щоб схилити їх на свій бік. Також у приватному секторі спостерігалася паніка: заможні росіяни розуміли ризики санкцій і намагалися захистити свої статки, – пояснює Сзаконі.
Додамо, 17 березня глава РФ Володимир Путін заявив, що запроваджені проти Росії західні санкції не є тимчасовими чи вибірковими, водночас Захід продовжить економічний тиск навіть у разі їх часткового послаблення. Про це він сказав на з’їзді Російського союзу промисловців і підприємців – найбільшого бізнес-об’єднання країни, до якого входять мільярдери з рейтингу Forbes.
- Флот російських багатіїв зазнав нищівного розгрому після запровадження західних санкцій за повномасштабне вторгнення в Україну. Так, з понад 70 великих яхт на сьогодні в їхньому розпорядженні залишилося близько третини.
- Україна звернулась до президента США Дональда Трампа та його адміністрації з проханням дати дозвіл на використання заморожених активів РФ на 300 млрд доларів для купівлі американської зброї.
- Російські олігархи, попри санкції, залишаються клієнтами італійських компаній, що виробляють розкішні яхти.
- В Анталії під час спроби втечі за кордон на яхті під українським прапором затримали двох громадян Росії – один з яких перебував у розшуку за “червоною карткою” Інтерполу за звинуваченням у хабарництві.
Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.
Нардеп від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поінформував, що Міністерство оборони розробило новий механізм ротації на фронті, котрий передбачає “кілька місяців відпочинку” після 90 днів безперервної служби та участі у бойових діях.
Адміністрація президента США Дональда Трампа дійшла висновку, що укласти мирну угоду щодо України найближчими місяцями не вдасться, підтвердили двоє американських посадовці. У зв’язку з цим Білий дім розробляє механізми тиску як на Москву, так і на Київ.
Україна надала США підтвердження ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, що порушує домовленості про перемир’я, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.