В Україні готують провести вибори вже влітку – The Economist
Джерело: The Economist
Президент Володимир Зеленський доручив команді підготувати вибори після досягнення повного припинення вогню. Американська сторона вважає, що це може статися до кінця квітня.
Скасування воєнного стану є ключовою умовою для початку виборчого процесу. Парламент має розв’язати питання щодо його продовження або завершення до 8 травня. В разі скасування вибори можуть відбутися вже влітку, з урахуванням 60-денного виборчого періоду.
Ще два місяці тому Зеленський категорично заперечував можливість виборів. Проте ставлення Трампа на початку березня підвищило рейтинг, що підтверджує опитування, проведене The Economist. У результаті Офіс президента розпочав серйозну підготовку до голосування, яке може відбутися вже влітку.
Американці вважають, що вони можуть досягти повного перемир’я до кінця квітня, на Великдень. Перше офіційне підтвердження інформації про вибори може з’явитися напередодні або 5 травня.
Джерела стверджують, що вибори планують провести влітку. Зеленський нібито спробує застати суперників зненацька липневими виборами, сподіваючись, що стислі терміни дозволять йому балотуватися без опонентів.
Лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко заявив, що вибори можуть відбутися в будь-який момент від серпня до жовтня. Він вважає, що кампанія фактично стартувала з моменту запровадження санкцій проти нього в лютому.
Опозиційні партії наполягають, що поспішне голосування є неможливим через логістичні перешкоди. Сергій Власенко, депутат від “Батьківщини”, наголошує: навіть якщо вдасться досягти зупинення вогню, голосування для мільйонів українців за кордоном, на фронті та в окупації буде складним завданням.
Одним із можливих рішень є використання державного застосунку Дія, але це викликає питання прозорості. Для такого формату голосування потрібно змінювати Конституцію, що потребує підтримки двох третин парламенту. Однак опозиція виступає категорично проти виборів під час війни, вказуючи не лише на технічні труднощі, а й на інформаційний тиск і цензуру.
Росія може використати вибори як інструмент дестабілізації України. Українські розвідувальні служби прогнозують, що у 2025 році внутрішні конфлікти можуть стати навіть серйознішою загрозою, ніж бої на фронті. Кремль, вочевидь, використає політиків, військових і громадських діячів для розхитування ситуації.
Однак затягування виборів також несе ризики. Довготривалий політичний вакуум може спричинити невдоволення як серед суспільства, так і серед міжнародних партнерів.
- Президент Володимир Зеленський відповів на заяву сенатора США Ліндсі Грема про вибори, закликавши американця стати громадянином України, щоб його голос мав “вагу”.
- Спецпредставник Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог відповів російському олігарху Константіну Малофєєву, який заявив, що Путін “пошле до біса” мирну пропозицію Трампа.
- У своєму інтерв’ю для Fox News президент США Дональд Трамп порушив питання свого політичного курсу щодо РФ і чуток щодо його компліментарності режиму президента РФ Володимира Путіна. Зокрема, він запевнив, що його позиція щодо Росії є жорсткою.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.
Армія Росії, ймовірно, скинула авіабомбу ОДАБ-1500 на дамбу в районі села Поповка, що в Бєлгородській області. Відповідне відео розповсюдили російські ТГ-канали.
США виключили дружину російського мільярдера Бориса Ротенберга — Каріну Ротенберг з санкційного списку (SDN). Попри те, що жінка перебувала під американськими обмеженнями з 2022 року, вона залишалася поза санкціями ЄС, хоча на неї оформлена значна частина західних активів російського мільярдера.
Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.