«Справедливість має перемогти»: Міжнародний саміт у Бучі ухвалив спільну заяву

Джерело: Руслан Стефанчук/Facebook
Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.
Завершився міжнародний Саміт у Бучі — зустріч, що стала актом солідарності, принциповості та спільної відповідальності. Вдячний кожному з колег, хто прибув до міста, що стало символом українського болю, незламності та гідності. Буча не скорилася. Вона пережила російську агресію, втрати й знищення. І сьогодні — відроджується, — наголосив голова Ради Руслан Стефанчук.
Він додав, що разом із делегаціями парламентів демократичних країн ухвалили спільну заяву, яка містить чіткий сигнал для всього світу: агресія не може залишитися безкарною, а справедливість має перемогти.
Стефанчук наголосив, що це спільний обовʼязок — розслідувати кожен воєнний злочин, покарати винних і не допустити повторення трагедій — ніде й ніколи. Він також висловив вдячність кожній країні, яка підтримує Україну.
Ми не забудемо цієї підтримки. Україна хоче миру. Але миру справедливого, а не навʼязаного. Миру, де не буде місця агресії, руйнуванням і геноциду. Буча чекає правди. І вірить у справедливість. Ми зробимо все, щоб ця віра стала реальністю, — додав спікер.
Своєю чергою, глава держави Володимир Зеленський зазначив, що три роки тому світ почав уперше розуміти весь масштаб російської агресії проти України, побачивши вбитих цивільних на вулицях Бучі, докази знущань і катувань.
Вони свідчили, що це не просто війна однієї держави проти іншої, – це повномасштабне протистояння двох систем: нашої з вами європейської системи, у якій життя та гідність людини мають значення, і системи російської, у якій будь-кого можуть убити, з будь-кого можуть знущатися, будь-кого можуть позбавити дому.
Він додав, що свідченням цього є злочини російської системи в багатьох інших українських містах і селах: від Ягідного на Чернігівщині, де російські окупанти понад три тижні утримували всіх жителів села в маленькому підвалі школи, до Маріуполя, який був розбитий і спалений унаслідок російських ударів. Нагадав, що лише офіційно зафіксовано понад 183 тисячі злочинів, пов’язаних з агресією РФ проти України. Це без урахування значної частини тимчасово окупованої території, до якої немає доступу: там ще тисячі, а то й десятки та сотні тисяч злочинів і втрат.
Ми не пробачимо російських злочинів та всієї цієї війни, бо пробачити – це означало б погодитися, що така система, як теперішня російська, нібито має право на існування та на розширення користуючись з інших народів – система, яка харчується людьми, – заявив Зеленський.
Президент наголосив, що потрібне дієве міжнародне право, щоб гарантувати українцям і всім європейцям захист від таких загроз.
Згодом Зеленський провів зустріч із головами та представниками парламентів Бельгії, Великої Британії, Данії, Естонії, Ісландії, Іспанії, Литви, Люксембургу, Норвегії, Польщі, Португалії, Словенії, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Швеції, Європейського парламенту, котрі взяли участь у Бучанському саміті.
Він подякував за оборонну та гуманітарну допомогу під час повномасштабного російського вторгнення, за підтримку територіальної цілісності й суверенітету України та інтеграції до Євросоюзу. Та висловив сподівання, що Україна й надалі залишатиметься пріоритетним питанням порядку денного парламентів країн-партнерів.
Окремо Володимир Зеленський наголосив на тому, що важливо посилювати протиповітряну оборону, постачати артилерійські снаряди та збільшувати інвестиції у виробництво української зброї, зокрема ракет і дронів.
- 31 березня – третя річниця звільнення Бучі Київської області від російських окупантів.
- Мешканці Бучі, міста-символа російської жорстокості, занепокоєні теплими словами Дональда Трампа на адресу Москви, повідомляє The New York Times.
- 31 березня, у третю річницю звільнення Бучі від російських військ президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська спільно з іноземними делегаціями вшанували пам’ять убитих українців та українок.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.