«Енергоатом» засуджує спроби легітимізувати управління ЗАЕС під російським контролем
Джерело: “Енергоатом”
Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” у відповідь на запити медіа щодо можливого запуску Запорізької АЕС заявляє, що категорично засуджує спроби легітимізувати незаконне управління найбільшою атомною станцією Європи, що перебуває під російською окупацією з 2022 року.
“Перебування найбільшої атомної електростанції Європи з 2022 року під незаконною російською окупацією створює неприпустимі безпекові ризики і порушує міжнародні конвенції з ядерної та радіаційної безпеки”, – йдеться в заяві.
АТ “НАЕК “Енергоатом” наголошує:
- Подальше перебування ЗАЕС в умовах окупації є категорично неприпустимим. Будь-які розмови про “перезапуск” енергоблоків ЗАЕС під контролем представників “Росатома” є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки. Ліцензію на експлуатацію ЗАЕС має її законний оператор – АТ “НАЕК “Енергоатом”, і лише українські фахівці мають право та компетенцію здійснювати управління станцією.
- Технічний стан ЗАЕС і умови, що створили загарбники на окупованій станції, зокрема обмеженість ліній звʼязку з енергомережею, вичерпання проєктного ресурсу ядерного палива та обладнання, некваліфікований неліцензований персонал, нестача кінцевого поглинача, дають ґрунтовні підстави стверджувати, що перезапуск станції в поточному стані технічно неможливий.
- Через окупацію значно погіршився стан критично важливих систем безпеки. Відсутність належного обслуговування, порушення графіків ремонтів, відсутність доступу до оригінальних запчастин та неможливість проведення повноцінних інспекцій призводить до критичної деградації обладнання та створюють передумови для потенційних аварійних ситуацій.
- Заяви про “професійне управління” станцією представниками “Росатома” не відповідають дійсності.
- Присутність збройних формувань і військової техніки на території ядерного об’єкта, а також подальша мілітаризація станції та прилеглих окупованих територій є ключовими факторами ризику, які не можна ігнорувати.
- Блокування інспекторам місії МАГАТЕ доступу до низки зон і приміщень ЗАЕС створює перешкоди для об’єктивної оцінки технічного стану систем і компонентів АЕС, які є життєво важливими для її безпеки.
У компанії наголошують, що єдиним шляхом забезпечення безпеки на Запорізькій АЕС є повна деокупація ЗАЕС та повернення станції під контроль її законного оператора – АТ “НАЕК “Енергоатом”.
- Держави-члени МАГАТЕ підтвердили свою рішучу підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та засудили незаконне захоплення Росією ЗАЕС, а також російські атаки на об’єкти ядерної інфраструктури України.
Пішов із життя Олександр Чечун, учасник шоу “Ліга сміху” та гравець команди “Стадіон Діброва”.
Слідчі розпочали кримінальне провадження за ст. 299 Кримінального кодексу України щодо жорстокого поводження з твариною на буковельському курорті.
Міністр оборони США Піт Гегсет візьме участь у зустрічі Контактної групи з оборони України в форматі “Рамштайн” у п’ятницю, 11 квітня. Очільник оборонного відомства приєднається по відеозв’язку.
Служба безпеки затримала ще одного російського агента, який коригував повітряні атаки ворога по Херсону. Він намагався зібрати локації місцевих Сил оборони та об’єктів енергетики.
Демократична партія звинуватила президента США Дональда Трампа у “маніпуляціях ринком” через його дописи у соцмережах, в яких він за кілька годин до встановлення паузи на дію нових мит закликав робити покупки.