«Енергоатом» засуджує спроби легітимізувати управління ЗАЕС під російським контролем
Джерело: “Енергоатом”
Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” у відповідь на запити медіа щодо можливого запуску Запорізької АЕС заявляє, що категорично засуджує спроби легітимізувати незаконне управління найбільшою атомною станцією Європи, що перебуває під російською окупацією з 2022 року.
“Перебування найбільшої атомної електростанції Європи з 2022 року під незаконною російською окупацією створює неприпустимі безпекові ризики і порушує міжнародні конвенції з ядерної та радіаційної безпеки”, – йдеться в заяві.
АТ “НАЕК “Енергоатом” наголошує:
- Подальше перебування ЗАЕС в умовах окупації є категорично неприпустимим. Будь-які розмови про “перезапуск” енергоблоків ЗАЕС під контролем представників “Росатома” є прямим порушенням норм ядерної та радіаційної безпеки. Ліцензію на експлуатацію ЗАЕС має її законний оператор – АТ “НАЕК “Енергоатом”, і лише українські фахівці мають право та компетенцію здійснювати управління станцією.
- Технічний стан ЗАЕС і умови, що створили загарбники на окупованій станції, зокрема обмеженість ліній звʼязку з енергомережею, вичерпання проєктного ресурсу ядерного палива та обладнання, некваліфікований неліцензований персонал, нестача кінцевого поглинача, дають ґрунтовні підстави стверджувати, що перезапуск станції в поточному стані технічно неможливий.
- Через окупацію значно погіршився стан критично важливих систем безпеки. Відсутність належного обслуговування, порушення графіків ремонтів, відсутність доступу до оригінальних запчастин та неможливість проведення повноцінних інспекцій призводить до критичної деградації обладнання та створюють передумови для потенційних аварійних ситуацій.
- Заяви про “професійне управління” станцією представниками “Росатома” не відповідають дійсності.
- Присутність збройних формувань і військової техніки на території ядерного об’єкта, а також подальша мілітаризація станції та прилеглих окупованих територій є ключовими факторами ризику, які не можна ігнорувати.
- Блокування інспекторам місії МАГАТЕ доступу до низки зон і приміщень ЗАЕС створює перешкоди для об’єктивної оцінки технічного стану систем і компонентів АЕС, які є життєво важливими для її безпеки.
У компанії наголошують, що єдиним шляхом забезпечення безпеки на Запорізькій АЕС є повна деокупація ЗАЕС та повернення станції під контроль її законного оператора – АТ “НАЕК “Енергоатом”.
- Держави-члени МАГАТЕ підтвердили свою рішучу підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та засудили незаконне захоплення Росією ЗАЕС, а також російські атаки на об’єкти ядерної інфраструктури України.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.