Єдині діти в сім’ї щасливіші та психічно здоровіші – дослідження
Джерело: Nature Human Behavior journal
Єдині діти у родині демонструють вищий рівень інтелекту, кращу пам’ять, ментальне здоров’я та креативність у порівнянні з тими, хто зростав з братами чи сестрами — про це свідчать результати нового наукового дослідження.
Всупереч поширеним стереотипам про зв’язок єдиних дітей із проблемною поведінкою, ми виявили позитивні кореляції… з нейрокогнітивними здібностями та психічним здоров’ям, — зазначають автори дослідження у своєму звіті.
Група науковців із Китаю використала низку методів, зокрема сканування мозку, поведінкові тести та анкети щодо соціально-економічного статусу й дитячих травм, щоб оцінити як єдиних дітей, так і тих, хто має братів або сестер.
МРТ-дослідження мозку дозволили порівняти обсяги сірої та білої речовини — тканин, відповідальних за мислення, логіку та обробку сигналів організмом.
Виявилося, що бути єдиною дитиною можна пов’язати з кращим психічним здоров’ям, пам’яттю та “вищими мовленнєвими здібностями”.
Інші тести, проведені дослідниками, серед яких Цзє Тан, Цзін Чжан та Вей Лі, засвідчили: єдині діти частіше виявляють вищий рівень задоволення життям, відкритість і креативність. Водночас вони менш імпульсивні та менш залежні від заохочення, тобто менш схильні до потреби в зовнішньому схваленні.
Більше фінансових ресурсів у поєднанні з підвищеною увагою, доступністю й чуйністю з боку батьків можуть створити міцну основу для інтелектуального розвитку, психологічного добробуту та зрілої соціальної поведінки єдиної дитини, — зазначають науковці.
Також вони наголошують, що ці змінні чинники — як-от материнська турбота чи підтримка родини — здатні впливати на більшість показників розвитку мозку й поведінки незалежно від того, є в дитини брати чи сестри, чи ні.
Разом з тим, науковці уточнюють, що дослідження не враховувало інші зовнішні фактори — наприклад, взаємодію з однолітками, двоюрідними братами й сестрами, яка може компенсувати відсутність рідних братів або сестер. Також не досліджувались причини, через які в сім’ях могла бути лише одна дитина — економічні обставини, безпліддя або пізнє батьківство.
Тож, хоча ВБС (відсутність братів і сестер) і має певний прямий вплив, більшість наслідків для мозку та поведінки опосередковуються змінними факторами середовища — зокрема соціально-економічним статусом, материнською турботою та підтримкою родини. Це відкриває можливості для цілеспрямованих втручань, спрямованих на підтримку здорового розвитку дітей.
У дослідженні взяли участь 2 397 пар людей з братами/сестрами та без них, зі схожими супутніми показниками.
- Нове дослідження, опубліковане в British Journal of Ophthalmology, свідчить, що кожна третя дитина нині короткозора або ж нездатна чітко бачити предмети на відстані.
- Майже кожна четверта дитина у світі зіштовхнулася з впливом війни напряму, у той час, коли 67% дітей постраждали внаслідок непрямих наслідків. Такі дані були оприлюднені під час четвертого Саміту перших леді та джентльменів у Києві, де представили результати дослідження “Захист дитинства: виміри безпеки для молодого покоління”.
- Коли мовиться про мікробіом, багато людей зосереджуються на харчових продуктах, які сприятимуть розвитку трильйонів корисних бактерій у кишківнику. Одначе, менше відомо про те, як інші фактори, такі як стрес і травма, впливають на наше здоров’я.
Глава Європейського центрального банку Крістін Лагард закликала до революції у сфері платежів — задля скасування залежності Європи від американських і китайських платіжних систем, таких як Visa, Mastercard, PayPal та Alipay. Описуючи це як “марш до незалежності”, Лагард наголосила: “Європа повинна створити власну альтернативу, аби забезпечити фінансовий суверенітет”.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України наземний роботизований комплекс D-21-12R українського виробництва.
Зростають побоювання щодо можливого обвалу фондового ринку в стилі “чорного понеділка” через підвищення тарифів президентом Дональдом Трампом і відповідну реакцію Китаю.
В ООН закликали до глобальних рішучих дій з метою усунення загрози, яку становлять протипіхотні міни, нерозірвані боєприпаси та саморобні вибухові пристрої.
Конгресвумен українського походження, республіканка Вікторія Спарц заявила, що українці мають поступитися територіями і вимагати відставки президента Володимира Зеленського.