Російська економіка різко сповільнюється: економісти анонсували ще більше потрясінь

Джерело: Reuters

Згідно з офіційними даними, російська економіка різко сповільнилася в останні місяці і може зазнати додаткових ризиків у разі зниження цін на нафту та глобальних економічних потрясінь.

Протягом останніх двох років економічне зростання Росії, яке підтримувалося витратами на повномасштабну війну проти України, перевищувало 4%. Разом з тим, дефіцит робочої сили та підвищення процентних ставок вже призвели до інфляції понад 10%.

Зростання ВВП у лютому знизилося до 0,8% порівняно з 3% у січні, що є найнижчим показником з березня 2023 року, водночас найбільше зниження спостерігається у транспорті, оптовій торгівлі та видобутку корисних копалин, згідно з даними, оприлюдненими минулого тижня.

Зростання промислового виробництва впало до 0,2% з 2,2%. Сповільнення буде посилене зниженням ціни на нафту, яка досягла найнижчого рівня з квітня 2021 року через побоювання, що імпортні мита США, запроваджені Дональдом Трампом, спричинять глобальну рецесію.

Сектора, які залучені до заміщення санкційного імпорту та військового виробництва, досі показують певне зростання, проте решта економіки перебуває в стагнації.

Продажі автомобілів, які зросли на рекордні темпи за останні два роки після відходу західних брендів у 2022 році, знизилися на 25% у першому кварталі та на 46% у березні.

Залізничні вантажні перевезення, що є важливим індикатором для багатьох економістів, знизилися на 7,2% у березні та на 6,1% у першому кварталі, включаючи перевезення ключових експортних товарів, таких як нафта, зерно та метали.

Економісти, опитані Reuters минулого місяця, передбачають, що в РФ зростання ВВП сповільниться до 1,7% у 2025 році з 4,1% у 2024 році. Міністерство економіки РФ прогнозує зростання ВВП на рівні 2,5% у 2025 році, тоді як Центральний банк РФ очікує 1-2%.

Раніше повідомляли, що після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.

Економіка Росії залежить від війни, адже значна частина бюджету витрачається на військові потреби, тоді як великі виплати за військову службу стимулюють економіку.

Як сказав німецький економіст Яніс Клюге : “Якщо Кремль хоче уникнути економічного колапсу, йому доведеться продовжувати витрати на нинішньому рівні ще тривалий час після закінчення війни”. Проте немає жодних ознак будь-яких планів Кремля замінити військові витрати будь-якими іншими державними стимулами. Попри труднощі з виробництвом достатньої кількості матеріальних засобів і боєприпасів, щоб прогодувати величезну лінію фронту в Україні, економіка в тому вигляді, в якому вона існує сьогодні, не може існувати без якоїсь війни — або ж, — величезної армії, що постійно зростає, готової до війни.

Путін також усвідомлює, що закінчення війни може призвести до економічного колапсу, позаяк нинішня економіка ґрунтується на військових витратах. У Росії, особливо в провінціях, війна стає своєрідним соціальним стимулом, оскільки молоді люди, переважно з бідних регіонів, отримують великі виплати за службу. Однак внутрішня проблема Путіна виходить за межі економічного стимулу війни.

Раніше джерела припустили, що ​Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.