9 квітня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
9 квітня відзначають День антикваріату. Християни сьогодні вшановують святого мученика Євпсихія і преподобномученика Вадима, архімандрита, і семи його учнів.
День антикваріату: мета свята – нагадати про цінність минулого, про важливість збереження культурної спадщини. День об’єднує колекціонерів, мистецтвознавців, істориків і просто тих, хто захоплюється старожитностями. Це також спосіб привернути увагу до потреби охороняти й поважати культурні цінності, щоб їх не втратити через байдужість або нелегальний обіг.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Грузія – День національної єдності.
- Болівія, Косово – День Конституції
- Філіппіни – День доблесті
- Гватемала – День запечатування морозу
- Туніс – День пам’яті мучеників
- Данія – День пам’яті німецького вторгнення
- Фінляндія – День фінської мови або День Мікаеля Аґріколи
- США – Національний день колишніх військовополонених
Цього дня у світі:
- 193 — Септимій Север був проголошений Римським імператором
- 1553 — Шимун VIII Йоханнан Сулака посвячений на єпископа в Римі, що призвело до розколу Церкви Сходу та зародження Халдейської католицької церкви
- 1667 — у Парижі відбулася перша у світі публічна мистецька виставка
- 1860 — французький винахідник Едуард-Леон Скотт де Мартінвілл зробив перший аудіозапис, який зберігається в паризькому архіві
- 1865 — війська Конфедерації під командуванням Роберта Лі здалися об’єднаним військам Улісса Гранта, що стало завершенням Громадянської війни в США
- 1930 — у Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефона. Зв’язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T
- 1940 — німецькі війська вдерлися до Данії і Норвегії
- 1963 — експрем’єр-міністр Британії Вінстон Черчилль став першим іноземцем, якому Конгрес США надав звання почесного громадянина США
- 1966 — у Франції італійська акторка Софі Лорен одружилася з продюсером Карло Понті
- 1966 — Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував понад чотири століття
- 1969 — відбувся дебютний концерт гурту King Crimson у лондонському клубі “Спікізі”
- 1977 — шведський гурт ABBA на тиждень очолив американський хіт-парад з піснею “Dancing Queen”
- 1983 — англійський хіт-парад очолив Девід Боуї з піснею “Let’s Dance”
- 1989 — війська СРСР розігнали мирну демонстрацію у Тбілісі, ці криваві події отримали назву Трагедія 9 квітня
- 1990 — у Львівській опері відбулося перше засідання Львівської обласної ради першого демократичного скликання
- 1991 — у Львові засновано творче об’єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич)
- 2003 — Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії
- 2003 — під час вторгнення коаліційних сил до Іраку американські війська повністю оволоділи Багдадом; Саддам Хусейн почав переховуватися.
- 2005 — спадкоємець британського престолу Чарльз, принц Уельський, одружився із Каміллою Паркер-Боулз
- 2015 — в Україні ухвалені декомунізаційні закони
Яке сьогодні церковне свято:
Православне свято 9 квітня – день пам’яті святого мученика Євпсихія і преподобномученика Вадима, архімандрита, і семи його учнів.
Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській. Його сім’я була знатною, а сам він виховувався в християнських традиціях і одружився з християнкою. Під час його весілля язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуні в її кесарійському храмі. Тож Євпсихій зібрав народ і зруйнував храм, а після роздав усе своє майно і почав чекати покарання за свій вчинок.
Імператор Юліан надзвичайно розлютився, коли дізнався про зруйнований храм Фортуни, і в помсту покарав усе місто: одних – стратив, інших – відправив на заслання і на військову службу, у церков забрав їхнє майно. Євпсихія ж спочатку змушували принести жертву ідолам, але, коли той відмовився, стратили його.
Під час походу на персів загинув і сам імператор Юліан, після чого кесарійці побудували храм над труною Євпсихія. Мощі святого мали чудодійну силу і зцілювали людей.
Преподобномученик Вадим жив у перському місті Віфлапаті в IV столітті. Неподалік від міста він побудував монастир і жив там як чернець. За часів гоніння на християн Вадим потрапив під переслідування, його і сімох його учнів схопили і вимагали зрадити віру.
Чотири місяці їх мучили і один із наближених правителя – князь Нірсан – не витримав і відрікся від Христа. Йому обіцяли свободу в обмін на те, що він стратить Вадима. Князь, якого роздирали протиріччями, виконав вимогу, але не зміг з цим жити і наклав на себе руки. Учні Вадима вийшли з в’язниці після смерті правителя.
Прикмети:
- День вітряний і туманний – до щедрого урожаю.
- Хмари синього кольору – до дощової і теплої погоди.
- Зацвіли кульбаби – встановиться тепла погода.
- Погода змінюється – до посухи влітку.
Традиції:
- За давніми прикметами, вся джерельна вода 9 квітня стає цілющою, і її можна використовувати для вмивання і пиття. Таким чином можна зцілити навіть хронічні хвороби.
- Цього дня не можна проявляти зарозумілість і судити інших людей. Також не можна довго спати і весь день байдикувати, інакше надалі в справах будуть невдачі.
Іменини сьогодні святкують:
Вадим.
- За даними синоптиків у середу, 9 квітня, у більшості областей очікується суха погода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 8 квітня.
У Херсоні помер 16-річний хлопець, який зазнав поранення унаслідок російського обстрілу міста 17 квітня.
За повідомленням ЗМІ, заяви президента та держсекретаря США – Дональда Трампа та Марка Рубіо – про те, шо Штати можуть припинити перемовини про закінчення війни, є тиском на Україну, а не Росію.
Триває 1151-ша доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 940 тисяч осіб.
19 квітня відзначають День велосипеда, День власників домашніх тварин, День поезії і творчого мислення, День сушки білизни на мотузці та День часнику. Християни сьогодні вшановують преподобного Івана Печерника.
За даними синоптиків у суботу, 19 квітня, частину країни накриють опади.