Демократи звинуватили Трампа у «маніпуляціях ринком» через дописи у соцмережах

Джерело: The Washington Post

Демократична партія звинуватила президента США Дональда Трампа у “маніпуляціях ринком” через його дописи у соцмережах, в яких він за кілька годин до встановлення паузи на дію нових мит закликав робити покупки.

“Це найкращий час для покупки!!! DJT”, – написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social 9 квітня о 9:37 за східним часом.

Вже за кілька годин, після 13:00, він у цій же соцмережі повідомить, що зупиняє дію запроваджених ним нових мит на іноземні товари для всіх, окрім Китаю. Після цього фондові ринки, які переживали падіння, почали різко зростати.

На думку демократів, такі дії президента США є “маніпуляцією ринком”. Цей термін вже став трендом на платформі X, де на цю тему опубліковано понад 33 000 дописів.

“Президент США буквально бере участь у наймасштабнішій у світі схемі маніпуляції ринком”, – написали на платформі демократи з Комітету з фінансових послуг Палати представників.

Трамп давно викликає питання в експертів з етики щодо його різноманітних бізнес-активів. Після перемоги на виборах президента він не обіцяв відмовитись від будь-яких своїх фінансових інтересів. За повідомленням Білого дому, активи Трампа перебувають у трасті, яким керують його діти.

Більшу частину чистого капіталу Трамп тримає у своїй долі у Trump Media & Technology Group. Ця компанія торгується під назвою DJT – ініціали Трампа. Він використав її у своєму дописі вранці 9 квітня. Після оголошення про паузу на мита, акції DJT зросли на понад 21% до кінця дня.

Білий дім заперечує ідею про те, що Трамп маніпулював фондовим ринком.

“Президент США зобов’язаний запевнити ринки та американців у їхній економічній безпеці перед обличчям постійного нагнітання страху у ЗМІ”, – сказав представник Білого дому Куш Десай.

Це не вперше, коли Трамп закликає купувати акції. Зокрема на тлі падіння ринку у 2018 році, під час свого першого президентства, він сказав журналістам, що це “величезна можливість для купівлі”.

Демократ Стівен Хорсфорд зазначив, що допис Трампа 9 квітня викликав підозру, що члени адміністрації можуть торгувати інформацією про тарифи до того, як її оголосять публічно.

“Мене непокоїть, що адміністрація може використовувати торгівельну політику для надання інсайдерської інформації особам перед майбутніми діями чи бездіяльністю. Якщо це сталось, це ринкова маніпуляція”.

Хорсфорд додав, що закликає до повного розслідування, аби зрозуміти, хто міг отримати вигоду від цієї інформації. Водночас демократ визнав, що провести розслідування буде нелегко, адже адміністрація Трампа звільнила низку генеральних інспекторів, які забезпечували подібний нагляд.

Зазвичай випадки ймовірних ринкових маніпуляцій спершу розслідують біржі. Їхні слідчі шукають торгівельні аномалії чи незвичні закономірності в окремих трейдерів, розповів професор фінансів Джеймс Енджел.

Якщо слідчі знаходять докази незвичної активності, вони повідомляють про це Комісію з цінних паперів та бірж (SEC), яка визначає, чи достатньо цих доказів для відкриття кримінальної справи.

У цьому випадки незрозуміло, проти кого SEC будуватиме справу, тому що ніхто не знає, хто міг отримати вигоду від допису Трампа.

Посадові особи та масштабні акціонери компаній зобов’язані показувати свої угоди, але приватні особи, які могли отримати вигоду від допису Трампа, як правило, не повинні повідомляти таку інформацію суспільству.

Оскільки саме Трамп є головною особою, яка ухвалює рішення щодо тарифів, він мав доступ до інформації, яку регулятори назвали б “вагомою” для вартості акцій, коли він писав про “прекрасний час для купівлі”.

Але його коментар був настільки загальним, що було б важко довести, що цей допис є порушенням розкриття інформації, сказав Енджел.

Але інші фахівці впевнені, що Трамп відчинив двері для перевірки своїм дописом.

Зокрема ексюрист з етики в адміністрації Джорджа Буша-молодшого Річард Пейнтер сказав, що Трамп сильно ризикує публікуючи у соцмережах повідомлення, які явно стосуються ринків.

“Трамп піддає себе звинуваченням у тому, що він бере участь у ринкових маніпуляціях, потенційно даючи інсайдерські поради чи скоюючи інші форми шахрайства з цінними паперами”.

Допис американського лідера також може спровокувати федеральне розслідування чи приватні позови від будь-яких інвесторів, які втратять кошти через його рекомендації.

“Він грає з вогнем. Я не вірю, що така поведінка вважатиметься офіційними діями у межах його обов’язків президента”, – додав Пейнтер.

Основні фондові індекси різко зросли 9 квітня після кількох днів втрат після оголошення про тарифи минулого тижня. S&P 500 закрився зростанням на 9,5%, а вужчий промисловий індекс Dow Jones зріс майже на 8%.

Дописи Трампа можуть мати принаймні один менш помітний ефект, ніж коливання фондового ринку.

“Після сьогоднішнього дня купка хедж-фондів будуть стежити за Truth Social своїми комп’ютерами та торгувати на основі твітів президента”, – сказав Енджел.

  • Генеральний директор JPMorgan Джеймі Даймон виступив із різким попередженням щодо тарифної політики президента Дональда Трампа: вона загрожує зростанням цін, може спричинити спад у світовій економіці та послабити позиції США у світі.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.