Росія та Іран підписали угоду про «стратегічне партнерство»: що передбачає документ

Джерело: портал правової інформації РФ

Кремлівський диктатор Володимир Путін підписав закон про ратифікацію договору про “всеосяжне стратегічне партнерство” між Росією та Іраном.

Документ закріплює співпрацю між країнами у політичній, економічній, військовій, інформаційній та інших сферах на найближчі 20 років.

Згідно з положеннями угоди, якщо одна зі сторін зазнає нападу, інша зобов’язується не підтримувати агресора. Одначе, попри відсутність прямих зобов’язань військової допомоги, Росія та Іран підтвердили готовність до розвитку військово-технічної співпраці та участі у військових навчаннях.

Окрім того, сторони домовилися про створення альтернативної платіжної інфраструктури, яка не залежить від західних фінансових систем. Це є відповіддю на міжнародні санкції та спробою уникнути західного фінансового контролю.

Також угода передбачає співпрацю у сфері масової інформації — Москва та Тегеран мають намір підтримувати спільні медіаініціативи та “протидіяти дезінформації”.

Усього договір складається з 47 статей, які охоплюють питання безпеки, енергетики, торгівлі, науки, культури, транспорту та інформаційних технологій.

Договір ще більше поглиблює стратегічний союз двох режимів, що протистоять Заходу, а також активно співпрацюють у військовій сфері — зокрема, Іран постачає Росії дрони для війни проти України.

Раніше ми повідомляли, що документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших окупованих територій. Тоді ж один з високопосадовців зазначив, що проєкт договору завершили після “20–30 раундів переговорів”, які тривали “чотири-п’ять років”.

Ми повідомляли, що Росія та Іран планують укласти договір про стратегічне партнерство за кілька днів до інавгурації обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, 20 січня. Договір замінить угоду 2002 року, що передбачає співпрацю в енергетиці, транспорті та сільському господарстві.

У жовтні 2024 року, на саміті БРІКС у Казані, глава МЗС РФ Сергій Лавров зазначив, що документ майже готовий до підписання. За його словами, угода “формалізує співпрацю в оборонній сфері та стане інструментом забезпечення регіональної і глобальної безпеки”.

Він додав, що договір про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією та Іраном стане “ключовим фактором зміцнення двосторонніх відносин”. Водночас російський міністр не уточнив, у якому форматі будуть виконуватись оборонні зв’язки.

Варто зауважити, що влітку РФ підписала “всеосяжний” договорів з КНДР. Через кілька місяців після цього Північна Корея відправила своїх військових до РФ, які, ймовірно, будуть задіяні у війні проти України.

У вівторок, 15 липня, Верховна рада ратифікувала Угоду між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

У статті видання The Atlantic йдеться, що президент Дональд Трамп нарешті починає демонструвати жорсткіший підхід до Володимира Путіна, хоч поки що це стосується лише певних аспектів.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.