Росія відмовилася передати Запорізьку АЕС під контроль США
Джерело: Сергій Лавров інтерв’ю CBS News
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Кремль, мовляв, не дозволить Сполученим Штатам управляти Запорізькою атомною електростанцією, окупованою на початку повномасштабної війни проти України.
За його словами, Москва не отримувала такої пропозиції від Вашингтона у межах переговорів.
Але якщо отримаємо, то пояснимо, що Запорізька АЕС перебуває у віданні російської державної корпорації “Росатом” під наглядом персоналу МАГАТЕ, який постійно присутній на майданчику, — сказав Лавров.
Відповідаючи на запитання, чи погоджується він із президентом США Дональдом Трампом, котрий вважає спільне управління США та України найкращим варіантом для реалізації безпеки ЗАЕС, Лавров заявив, що станція вже перебуває у “надійних руках”.
Не думаю, що тут можливі якісь зміни, — акцентував російський міністр.
Раніше в російському МЗС виключали передачу Запорізької АЕС або контролю над нею Україні чи будь-якій іншій країні. У відомстві заявляли: “Повернення станції до складу російської атомної галузі — давно доконаний факт, який міжнародній спільноті залишається лише визнати”.
Разом з тим, у мирному плані Дональда Трампа мовилося про повернення Запорізької АЕС Україні, водночас фактичне управління станцією повинні будуть здійснювати США, які планували забезпечувати електроенергією, зокрема, і Росію.
Президент України Володимир Зеленський виступав проти ідеї ділитися станцією з агресором, однак висловив готовність до співпраці з Вашингтоном у питанні відновлення ЗАЕС. За його оцінками, ремонт може тривати до 2,5 років.
Запорізька атомна електростанція, розташована в Енергодарі, є найбільшою в Європі. До початку повномасштабної війни на неї припадало близько 20% виробленої в Україні електроенергії. Станцію окупували у березні 2022 року. Наразі вона не працює, позаяк з 11 вересня 2022 року усі шість реакторів перебувають у режимі холодної зупинки.
- Агентство Reuters повідомило, що Україна та Європа не підтримують деякі пропозиції США щодо припинення російсько-української війни і натомість висунули власні пропозиції, зокрема щодо територіальних та санкційних питань.
- Деякі союзники США дуже занепокоєні угодою про припинення російсько-української війни, запропоновану адміністрацією Дональда Трампа.
- Аналітики та офіційні особи вважають, що угода щодо припинення війни, яку пропонують США, може бути вигідна РФ для послаблення України.
Дочірня компанія Укрзалізниці, UZ Cargo Poland, у партнерстві з LTG Cargo Polska Sp. z o. o. вперше перевезла нафтопродукти за маршрутом Литва-Польща-Україна.
Адміністрація президента США Дональда Трампа виключила пункт про проведення виборів в Україні зі свого плану про зупинення війни, інформують джерела серед європейських дипломатів. За їхніми словами, раніше можливість виборів розглядалася серед “потенційних умов”, які Росія могла б висунути для завершення бойових дій.
Президент Франції Емманюель Макрон в ексклюзивному коментарі для Paris Match розповів про потенційно історичну зустріч президентів Володимира Зеленського і Дональда Трампа, яка відбулася у Базиліці Святого Петра.
Центр порятунки диких тварин Wild animals звернувся по допомогу до небайдужих. В організації закликали підтримати їхніх вихованців, ставши опікунами. Нині шукають тих, хто візьме опікунство над вовком.
Заснований державою кластер Brave1 запустив маркетплейс для військових, де можна купити дрони, роботизовані системи та РЕБ. Зауважується, що Brave1 Market має пришвидшити постачання інновацій на поле бою.