Поставили понад 120 тис. бракованих снарядів: СБУ викрила керівництво оборонного заводу

Джерело: СБУ, Офіс генпрокурора

Служба безпеки затримала керівництво оборонного заводу на Дніпропетровщині, яке поставило до Збройних сил України 120 тисяч бракованих мінометних снарядів.

Правоохоронці затримали гендиректора оборонного заводу та його першого заступника. Також затримано їхніх спільників — екскерівника одного з військових представництв Міноборони та очільника групи контролю відповідного підрозділу.

За даними слідства, на початку 2024 року керівництво заводу уклало договір з Агентством оборонних закупівель на виготовлення боєприпасів для Сухопутних військ ЗСУ. Підприємство мало поставити війську гуртові партії 120-х мінометних пострілів на понад 11 мільярдів гривень.

Втім, згідно з висновками експертизи, під час виробництва снарядів використовувалася суміш порохів, один з яких не призначений до використання в зарядах до 120 мм мінометних пострілів — це призвело до нестабільної роботи усього порохового заряду. Крім того, капсулі-запалювачі були з дефектом, що призводило до осічок. Також до складу боєприпасів входили додаткові метальні заряди, які не відповідають стандартам бойового застосування.

Як вказують у СБУ, так організатори оборудки намагалися здешевити виробництво, щоб отримати більший прибуток із держзамовлення.

До схеми залучили посадовців військового представництва, які мають контролювати якість оборонної продукції. Військові чиновники свідомо “закрили очі” на браковану партію боєприпасів і внесли неправдиві відомості до звітної документації.

Як наслідок, на фронт потрапило 120 тисяч непридатних до використання пострілів, що було підтверджено висновками фахової експертизи.

Наразі слідчі Служби безпеки повідомили всім чотирьом затриманим про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, вчинене за попередньою змовою групою осіб, яке призвело до тяжких наслідків).

Зловмисникам загрожує 15 років тюрми.

Заступник міністра освіти і науки України, голова фракції “Слуга народу” у Київраді, Андрій Вітренко є головним кандидатом на заміну чинного очільника МОН Оксена Лісового.

8 липня у Брюсселі розпочався офіційний скринінг українського законодавства на відповідність праву Європейського Союзу у сфері енергетики.

Угорська нафтогазова компанія Mol, котра зазнає критики за збереження залежності від російської нафти, вважає доступ до українського нафтопроводу Одеса-Броди найперспективнішим шляхом для диверсифікації постачання. Про це заявив старший віцепрезидент Mol з управління ланцюжками постачання Сабольч Паль Сабо.

8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.

8 липня глава МЗС Андрій Сибіга повідомив, що президент Володимир Зеленський має намір замінити посла України у Сполучених Штатах Оксану Маркарову.