Найменший у світі робот з дистанційним керуванням: менший за блоху, може ходити і стрибати

Джерело: Northwestern з посиланням на дослідження Science Robotics

Інженери Північно-Західного університету (США) створили найменшого у світі дистанційно керованого крокуючого робота — у формі крихітного краба.

Його розміри складають лише пів міліметра в ширину, проте цей мікроробот здатен згинатися, обертатися, повзати, ходити, повертатися й навіть стрибати.

“Робототехніка – це захоплююча галузь досліджень, а розробка мікроскопічних роботів – цікава тема для академічних досліджень. Ви можете уявити собі мікророботів як помічників для ремонту або складання невеликих конструкцій чи машин у промисловості або як хірургічних асистентів для очищення артерій, зупинки внутрішньої кровотечі або усунення ракових пухлин – і все це за допомогою мінімально інвазивних процедур”, – сказав Джон Роджерс, який керував експериментальною роботою.

“Ми можемо контролювати різноманітні рухи роботів. Цього дуже складно досягти, коли йдеться про такі малі масштаби”, – додав Юнган Хуанг, який очолював теоретичну роботу.

Менший за блоху, цей робот-краб не потребує складних механізмів, гідравліки чи електричних систем. Його рухи забезпечуються еластичністю та пружністю тіла.

Для виготовлення робота дослідники застосували сплав з пам’яттю форми, що при нагріванні набуває “запам’ятованої” форми. У цьому випадку для нагрівання різних частин робота використовували лазерний сканер. Тонке скляне покриття еластично відновлює відповідні частини структури до їх початкового вигляду після охолодження.

Коли робот змінює форму (від деформованої до запам’ятовуваної й назад) він створює рух. Лазер не тільки активує робота дистанційно, а й визначає напрямок його руху. Якщо лазер сканує зліва направо, робот рухатиметься справа наліво.

“Оскільки ці структури настільки крихітні, швидкість охолодження дуже швидка. Фактично, зменшення розмірів цих роботів дозволяє їм бігати швидше”, – пояснив Роджерс.

Щоб створити таку крихітну істоту, Роджерс і Хуан використали метод спливаючої збірки, натхненний дитячими книжками-розкладайками.

Спочатку команда виготовила попередники структур крокуючого краба у вигляді плоских геометричних фігур. Потім вони прикріпили ці заготовки до злегка розтягнутої гумової підкладки. Коли підкладка розслаблюється, відбувається контрольований процес згинання, який змушує краба “спливати” в точно визначені тривимірні форми.

За допомогою цього методу виробництва команда з Північно-Західного університету може створювати роботів різних форм і розмірів.

“За допомогою цих методів складання і концепцій матеріалів ми можемо створювати крокуючих роботів практично будь-яких розмірів або 3D-форм”, – сказав Роджерс.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.