Законопроєкт про боротьбу з домаганнями у ЗСУ пройшов перше читання
Джерело: Ярослав Железняк/Telegram
30 квітня Верховна Рада проголосувала у першому читанні законопроєкт, що посилює військову дисципліну та запроваджує механізми протидії дискримінації й сексуальним домаганням у ЗСУ.
Документ підтримали 274 нардепи.
Законопроєкт спрямований на посилення військової дисципліни шляхом визначення механізмів запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильству за ознакою статі та правопорушенням проти статевої свободи/недоторканості.
Документом пропонується:
- доповнити зміст поняття військова дисципліна, положенням про те, що вона досягається, серед іншого, шляхом забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, недопущення будь-яких проявів дискримінації та протидії насильству за ознакою статі, сексуальним домаганням, правопорушенням проти статевої свободи/недоторканості;
- закріпити обов’язок кожного військовослужбовця не допускати негідних дій (вербальних чи невербальних), пов’язаних із дискримінацією;
- закріпити обов’язок командира негайно реагувати на правопорушення проти статевої статевої свободи та статевої недоторканості (зобов’язано командира вживати заходів щодо затримання підлеглого при вчиненні або здійсненні ним замаху на вчинення кримін. правопорушення чи безпосередньо після вчинення крим. правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості);
- запровадити нову підставу для усунення військовослужбовця від виконання службових обов’язків – якщо невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем службових обов’язків призвело до вчинення правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканості;
- з метою встановлення причин та умов, що сприяли вчиненню згаданих правопорушень має призначатися службове розслідування командиром самостійно або командиром за поданням представника уповноваженого підрозділу або посадової особи з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії дискримінації та насильству за ознакою статі, сексуальним домаганням, правопорушенням проти статевої свободи та статевої недоторканості;
- військовослужбовець, який повідомив про подію дискримінації, не може бути притягнутим до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з таким повідомленням або підданий іншим негативним заходам (якщо розгляд таких заходів не пов’язаний з фактами, що не є зумовлені до виявленням в службі);
- передбачено можливість військовослужбовцям надавати заяви/скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військ., органів правопорядку, органів Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших держ. органів, в тому числі з порушенням вимог підпорядкованості, з питань забезпечення рівних прав та можливостей, дискримінації та насильства і протидії дискримінації за ознакою статі, релігії, національності та інших ознак.
Зауважимо, у Збройних силах України служать понад 62 тисячі жінок й серед них також є представники ЛГБТ-спільноти. Три військові розповіли про свій досвід служби в ЗСУ, гомофобію та права.
- Астронавтка зазнала сексистських нападок після своєї реакції на політ у космос.
- Директорку Інституту гендерних досліджень Марфу Скорик “номінували” на звання “Сексист року – 2024”. Раніше вона проявила мізогінію коментарях щодо ведучої.
- Співзасновник Monobank Олег Гороховський опинився в центрі уваги через неоднозначний коментар стосовно моделей платформи OnlyFans. У своєму Telegram-каналі він написав: “Думаю, що для цієї категорії платників податків теж непогано зайде податок заднім числом ;)”.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.