Економіка США скорочується вперше з 2022 року через зростання імпорту – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Валовий внутрішній продукт США з урахуванням інфляції зменшився на 0,3% у річному обчисленні в першому кварталі 2025 року — це перше скорочення з 2022 року. Як повідомило Бюро економічного аналізу США, головною причиною стала рекордна хвиля імпорту перед запровадженням нових тарифів, а також зниження федеральних витрат.
Чистий експорт зменшився майже 5 відсоткових пунктів від ВВП — це найбільше з початку ведення підрахунків. Попри загальне зниження, ключові чинники зростання залишаються стабільними. Споживчі витрати, що становлять дві третини економіки США, зросли на 1,8% — найгірший результат з середини 2023 року, але краще за прогнози. Також спостерігалося найшвидше з 2020 року зростання витрат бізнесу на обладнання.
Обсяг імпорту зріс на 41,3% у річному обчисленні — найбільше майже за п’ять років. Через те, що імпортовані товари не виробляються в США, вони віднімаються з ВВП. Багато економістів очікують, що цей стрибок компенсується у другому кварталі, що може підтримати зростання.
Окрема доповідь показала, що споживчі витрати з урахуванням інфляції в березні зросли на 0,7%, перевищивши очікування. Водночас базовий інфляційний індекс, який відстежує Федеральна резервна система, залишився незмінним — найнижчий показник за майже п’ять років.
Натомість загальне зростання цін у першому кварталі прискорилось до 3,5% у річному обчисленні — це найвищий темп за рік.
Економісти попереджають, що нові мита можуть викликати шок пропозиції та знизити попит, тоді як відповідні заходи інших країн ускладнять експорт, що може підвищити ризик рецесії. Основний індекс внутрішнього попиту — фінальні продажі приватним внутрішнім покупцям — зріс на 3%.
Інвестиції бізнесу в обладнання збільшилися на 22,5% — зокрема, через відновлення постачань літаків Boeing після страйку та зростання виробництва комп’ютерного обладнання.
Адміністрація Трампа тимчасово відтермінувала частину нових тарифів, однак, ставка мит наразі становить майже 23% — найбільше за понад століття.
Очікується, що оприлюднений у п’ятницю щомісячний звіт про ринок праці покаже деяке охолодження. Приватні компанії у квітні створили лише 62 тис. робочих місць — найменше з липня минулого року.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати уже почали отримувати “рекордні доходи” від мит, запроваджених на імпорт товарів з інших країн.
- 46-й президент США Джо Байден вперше прокоментував президенство свого наступника Дональда Трампа наголосивши, що за менш як 100 днів його адміністрація “завдала стільки шкоди та руйнувань”.
- У США 12 штатів подали до суду на адміністрацію президента США Дональда Трампа через впровадження нових мит. Вони вважають, що підвищення тарифів відбулось з порушенням закону.
- Президент США Дональд Трамп звільнив смартфони, комп’ютери та інші технічні пристрої й компоненти від дії взаємних мит, згідно з новими вказівками митної та прикордонної служби США.
Духовний лідер тибетських буддистів Далай-лама планує зробити письмову заяву щодо своєї можливої реінкарнації. Перед цим у середу вранці він зустрінеться з 11 старшими ченцями – главами буддійських шкіл, які вже прибули до північноіндійського міста Дхарамсала, де проживає сам Далай-лама у вигнанні.
Станом на ранок 2 липня 2025 року загальні бойові втрати армії РФ в Україні склали близько 1 мільйона 22 тисяч особового складу. За минулу добу ЗСУ ліквідували ще щонайменше 1110 окупантів.
Погоду в більшості регіонів України 2 липня формуватиме антициклон Bettina, що зосередився над Західною Європою. Саме тому синоптики прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів – лише на Лівобережжі вдень можливі короткочасні дощі з грозами.
Сьогодні, 2 липня, відзначається День працівника податкової служби в Україні. Віряни святкують Покладання ризи Пресвятій Богородиці у Влахерні. До Нового року залишилося 182 дні.
Громадські організації 1 липня влаштували у Кракові акцію біля приміщення колишнього Генерального консульства Росії.