Саудівська Аравія вдарила по бюджету Росії: ОПЕК+ оголосила найбільше за п’ять років збільшення видобутку нафти

Заклики Дональда Трампа до країн Близького Сходу наростити видобуток нафти й знизити ціни, схоже, дали результат. Альянс ОПЕК+, до якого входять 23 країни-експортери нафти, у суботу під час онлайн-засідання оголосив про рекордне з 2020 року збільшення нафтовидобутку, повідомляє Reuters із посиланням на заяву організації.

Уже другий місяць поспіль вісім країн картелю — серед них Саудівська Аравія, Росія, ОАЕ, Кувейт та Ірак — нарощують постачання на 411 тисяч барелів щодня. Це втричі перевищує початковий план, який передбачав приріст лише на 135 тисяч барелів на місяць. Загалом у травні-червні ринок отримає додатково 822 тисячі барелів на день.

За даними джерел агентства, саме Ер-Ріяд наполіг на перегляді квот. Саудити, невдоволені систематичними порушеннями з боку окремих учасників — таких як Казахстан та Ірак — вирішили більше не стримувати видобуток задля утримання цін. Саудівська Аравія попередила партнерів, що більше не має наміру штучно підтримувати ринок.

До листопада ОПЕК+ планує вивести на ринок додаткові 2,2 млн барелів щодня. Втім, на думку аналітиків, нинішній попит занадто слабкий, аби поглинути ці обсяги. “Ситуація ускладнилася після запровадження нових тарифів адміністрацією Трампа”, — зазначає Аджай Пармар, директор з аналітики нафтового ринку в ICIS.

За оцінками експерта ING Воррена Паттерсона, до кінця року на ринку сформується профіцит у 1,5 млн барелів на добу. Він прогнозує початок цінової війни — сценарію, який може боляче вдарити по російському бюджету.

Москва розраховувала на середню ціну в $70 за барель у 2025 році, однак реальність виявилася гіршою: у березні Urals продавалася вже по $58, а у квітні — по $54, свідчать дані Argus. У підсумку доходи від нафти й газу скоротилися майже на 20%, і, за оцінками Мінфіну РФ, до кінця року скарбниця недоотримає 2,6 трлн рублів. Бюджетний дефіцит може зрости до 3,8 трлн — найбільше з часів пандемії.

У 2026 році очікується початок роботи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.

5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.

5 травня усі 133 кардинали, котрі мають право голосу на конклаві з обрання нового Папи Римського, вже прибули до Риму. Таємне голосування розпочнеться у середу пообіді за зачиненими дверима Сікстинської капели. Право обирати нового понтифіка мають кардинали віком до 80 років.

Ввечері 3 травня поблизу ліцею №5 міста Житомира 12-річний хлопець вдарив ножем 11-річну дівчину. За словами правоохоронців, цьому передувала суперечка.