Reuters: Союзники прагнуть домовитися про передачу Україні нових Patriot до саміту НАТО

Джерело: Reuters

Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.

За даними аналітиків Defence Express, станом на квітень в Україні було сім боєздатних систем Patriot. Президент Володимир Зеленський у квітні заявив в інтерв’ю CBS News, що Україна готова купити щонайменше десять американських ЗРК Patriot, котрі критично важливі для перехоплення російських балістичних ракет.

За словами джерела, США і Греція розглядалися як потенційні постачальники. Однак Афіни згодом публічно спростували свою участь у плані. Греція, котра вже спорядила Україні тисячі ракет, БМП, боєприпаси та інше озброєння, неодноразово пояснювала, що не може надати ЗРК через загрозу власній обороноздатності на тлі напружених відносин із Туреччиною.

Водночас, за інформацією The New York Times, США планують передати Україні один комплекс Patriot, наразі дислокований в Ізраїлі — після технічного обслуговування. У публікації також зазначається, що союзники обговорюють логістику можливої передачі ще однієї системи від Німеччини або Греції.

Зеленський, за словами джерел, також обговорив питання систем ППО з Дональдом Трампом під час неофіційної зустрічі на церемонії поховання Папи Франциска. Президент назвав це “найкращою зустріччю” з Трампом за весь час.

Стало відомо, що Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.

Також США вимагають, щоб Греція залучила грецький фрегат до бойових операцій проти хуситів.

Раніше повідомляли, що у контексті посилення української протиповітряної оборони Греція може передати одну з двох своїх систем ППО Patriot PAC-3 Україні.

За інформацією, це можливо за умови отримання конкретних “гарантій” безпеки від Сполучених Штатів Америки проти потенційної загрози з боку Туреччини, а також фінансових компенсацій.

Урядові джерела стверджують, що переговори про “гарантії” включають забезпечення безпеки Греції на час передачі системи та фінансову компенсацію у разі її пошкодження або знищення. США, за їхніми словами, зобов’язалися замінити пошкоджені системи новими, а також покрити витрати з великого пакета допомоги Україні, обсягом 61 мільярд доларів.

Зазначається, що аналогічна практика уже застосовувалась США при постачанні систем Patriot до Саудівської Аравії, де американські зусилля були спрямовані на швидке відновлення та активацію обладнання в умовах дефіциту запчастин.

Зауважимо, з початку повномасштабного вторгнення РФ Греція надавала Україні військову, гуманітарну та дипломатичну підтримку.

Зокрема 17 жовтня 2024 року у Брюсселі президент Володимир Зеленський спільно з прем’єр-міністром Грецької Республіки Кіріакосом Міцотакісом підписали Угоду про співпрацю у сфері безпеки. Тоді Греція зобов’язалася надавати додаткові ресурси для прискорення підготовки українських пілотів і технічного персоналу для літаків F-16.

Окрім того, уряд Греції погодився передати Україні 24 ракети Sea Sparrow. Ракети, які були на озброєнні Військово-морських і Військово-повітряних сил Греції майже 40 років, більше не відповідають сучасним військовим стандартам країни та визнані застарілими. Тому вони більше не використовуються.

Також Греція підтвердила свою готовність долучитися до проєктів з реставрації об’єктів культурної спадщини України. Відповідна домовленість була досягнута під час зустрічі міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького з міністеркою культури Греції Ліною Мендоні.

Греція також підтримала санкції Євросоюзу проти РФ.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.

9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.

Європейський суд з прав людини визнав РФ винною у масових і системних порушеннях прав людини на окупованих територіях України, починаючи з 2014 року й до повномасштабного вторгнення 2022-го. Це перше в історії ЄСПЛ настільки масштабне рішення щодо міждержавної справи, що підтверджує відповідальність РФ за вбивства, катування, депортації, утиски свободи слова, релігії та освіти, викрадення дітей і збиття МН-17.