Tesla стрімко втрачає китайський ринок

Джерело: Bloomberg 

Американський автовиробник Tesla сьомий місяць поспіль фіксує скорочення продажів у Китаї. Тим часом, головний конкурент компанія BYD демонструє рекордні показники.

Згідно з попередніми даними, опублікованими в середу, автовиробник минулого місяця відвантажив 58 459 седанів Model 3 та позашляховиків Model Y зі свого заводу в Шанхаї, що на 6% менше, ніж роком раніше.

Водночас згідно з даними PCA, загалом продажі електромобілів та гібридів у всьому Китаї у квітні зросли на 42% до 1,14 мільйона одиниць.

Тим часом глобальні продажі Tesla впали до трирічного мінімуму, частково тому, що покупці автомобілів, яких відлякувала участь Ілона Маска у світовій політиці, відвернулися від бренду. Дії генерального директора спровокували протести по всій території США та Європи.

Так, у Франції минулого місяця Tesla зареєструвала лише 863 нових автомобілів, навіть попри те, що автовиробник нарощував виробництво своєї найпопулярнішої моделі. В Австралії Tesla продала лише 500 автомобілів, що на 76% менше, ніж минулого року.

У Китаї проблеми Tesla більше пов’язані з внутрішніми конкурентами на чолі з компанією BYD. У квітні китайський автовиробник заявив про найкращий місяць продажів за весь 2025 рік, підтверджуючи курс на досягнення амбітної мети — 5,5 млн продажів за рік.

22 квітня Tesla повідомила про різке падіння прибутку у першому кварталі 2025 року, а також попередила про невизначеність у прогнозах на майбутнє. Компанія зафіксувала зниження виручки на 9%, зокрема доходи від автомобільного бізнесу впали на 20%. Скоригований дохід впав на 39% — більше, ніж очікували аналітики.

На початку квітня Tesla попередила інвесторів, що у першому кварталі компанія зазнала найбільшого падіння продажів за всю свою історію, поставивши на 50 000 автомобілів менше проти аналогічного періоду минулого року. Падіння продажів засвідчило, що Tesla зафіксувала найнижчі продажі за майже три роки.

Зниження є приголомшливим для компанії, котра донедавна звітувала про зростання продажів на 100% практично щоквартально, і цей показник відповідає за ціну її акцій.

Аналітики пов’язують рекордне падіння продажів не лише з економічними факторами, але й з політичною діяльністю Ілона Маска. Після того як Маск очолив новостворене відомство в адміністрації Трампа — Департамент ефективності уряду (DOGE), Tesla постала перед протестами, бойкотами та вандалізмом, зокрема в Європі. У Німеччині та Великій Британії Маск відкрито підтримує праворадикальні сили, що викликає обурення громадськості.

Крім даних у квартальному фінансовому звіті, аналітики та інвестори з нетерпінням очікують коментарів Маска щодо падіння продажів, чи планує він залишити DOGE і повернутися до щоденного нагляду за Tesla, а також подробиць про те, що запроваджені Трампом мита означатимуть для компанії у майбутньому.

Мита на імпорт авто та заплановані тарифи на комплектуючі суттєво впливають на компанію, попри те, що Tesla виробляє свої авто у США. Раніше Маск попередив, що вплив тарифів для компанії є “значним”.

На тлі всіх цих подій акції Tesla впали на 50% від грудневого піку, знецінюючи весь приріст після виборів у США. Проте компанія все ще планує випустити доступнішу модель авто до кінця червня, а також презентувати безпілотне таксі без керма та педалей уже наступного року. Водночас конкретних деталей щодо цих продуктів Tesla не надала.

Раніше стало відомо, що у першому кварталі 2025 року акції Tesla, компанії Ілона Маска, впали на 36%, що стало найбільшим падінням з кінця 2022 року та третім найбільшим за весь час існування компанії.

Повідомляється, що роль Маска в Білому домі стала одним із факторів падіння акцій Tesla, спричинивши хвилю протестів, бойкотів і нападів на магазини та автомобілі компанії по всьому світу. Додаткове занепокоєння викликають автомобільні тарифи президента Трампа, які впливають на ключових постачальників Tesla, зокрема в Мексиці та Китаї.

11 травня президент Володимир Зеленський звернувся до своєї мами у вечірньому відеозверненні.

Німеччина розпочала реалізацію обіцяного посилення міграційної політики. Вперше мігрантів, котрі намагалися подати заяву на притулок безпосередньо на кордоні, почали розвертати ще до в’їзду у країну, інформує Bild.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 травня щодо російського вторгнення. Загалом, від початку цієї доби вже відбулося 111 бойових зіткнень.

11 травня у низці міст Німеччини відбулися мітинги за заборону ультраправої партії “Альтернатива для Німеччини”. Як повідомили організатори акцій, всього відбулося понад 50 демонстрацій під загальним гаслом “Більше жодних відмовок – заборона АдН зараз!”.

11 травня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що масштабна пожежа, яка майже повністю знищила торговий центр Marywilska у Варшаві в травні 2024 року, була результатом підпалу, організованого російськими спецслужбами.