В Україні вперше провели АВО-несумісну трансплантацію печінки чотиримісячному хлопчику

Джерело: НДСЛ “Охматдит”
В Україні спеціалісти “Охматдиту” вперше провели АВО-несумісну трансплантацію печінки чотиримісячному малюку.
Чотиримісячного Максима з Чорнобаївки доставили до “Охматдиту” у січні з жовтяницею, млявістю, збільшеним животом, світлим калом і темною сечею. Після ретельного обстеження лікарі встановили, що дитина потребує термінової пересадки печінки.
Завдяки злагодженій роботі медичної команди та сміливому рішенню здійснити АВО-несумісну трансплантацію, вдалося врятувати життя хлопчику.
Ситуацію ускладнювала відсутність сумісного донора — у Максима та його батьків були різні групи крові. Тим часом хвороба стрімко прогресувала, а функції печінки погіршувалися. Стан хлопчика став критичним, і його перевели до відділення анестезіології. Єдиним шансом на життя залишалася трансплантація.
У світі практикують пересадку органів навіть за умови, що групи крові донора і реципієнта не збігаються — це називається АВО-несумісною трансплантацією. У дорослій медицині такі операції рідкісні, а в педіатрії — надзвичайно складні. В Україні подібна операція ще жодного разу не проводилася — до цього моменту.
“АВО-несумісна трансплантація – це вихід із ситуацій, коли ми не маємо можливості виконати трансплантацію за стандартними умовами сумісності пари донор-реципієнт. Це актуально і для нашої країни, де вкрай низька (2-3 донора з діагностованою смертю мозку на 1 млн населення) донація органів після смерті. А можливість виконання цього типу трансплантації демонструє найвищі кваліфікаційні та експертні можливості нашого центру. Все заради дітей”, – пояснив Олег Годік, лікар-трансплантолог.
“Ми знали: або чекаємо і втрачаємо дитину, або наважуємось на новий для України крок. У медицині є моменти, коли неможливе треба зробити можливим — просто тому, що іншого виходу немає. Ми детально проговорили кожен крок і кожен ризик. Командою зібрали консиліум, вивчили міжнародні протоколи, отримали консультації від колег за кордоном — і розпочали підготовку до операції”, – розповіла лікарка-гепатолог Анастасія Морозова.
Тато Максима — військовослужбовець, який нині захищає Україну на фронті. Тож було прийнято рішення, що донором стане мама. У неї — ІІ група крові, тоді як у хлопчика — І. Щоб мінімізувати ризик відторгнення, Максиму заздалегідь провели курс заміни плазми крові і призначили спеціальну імуносупресивну терапію – препарати, які допомагають уникнути відторгнення органа.
Спеціалісти постійно контролювали титри анти-А і анти-В. Це показники, які свідчать, скільки в організмі дитини залишилось антитіл, що можуть відторгнути нову печінку. Вони мають бути на дуже низькому рівні. Тому навіть перед самою операцією ще раз набрали аналіз. І тільки після того, як отримали результат прямо під час підготовки, розпочали хірургічне втручання.
Операція тривала понад 20 годин. Команда спеціалістів “Охматдиту” успішно провела трансплантацію печінки.
Післяопераційний період Максим провів у відділенні анестезіології. Наразі трансплантований орган функціонує добре, хлопчика вже виписали додому. Щотижня він приїжджає до лікарні на обстеження
-
Семирічний хлопчик із Китаю, який перебував на термінальній стадії серцевої недостатності, став наймолодшим пацієнтом у світі, якому імплантували бівентрикулярний допоміжний пристрій на магнітній подушці — найменше та найлегше штучне серце, доступне на ринку.
Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.