Рекорди, марафони та жодної травми: історія довголіття 77-річної бігунки

Джерело: The Washington Post

Дженні Райс — 77-річна марафонка, котра зруйнувала стереотипне уявлення про фізичні межі похилого віку. Показник аеробної витривалості VO₂ max жінки — на рівні здорової 25-річної. Нині вчені вивчають феномен Райс, аби зрозуміти, як зберегти здоров’я й активність у літньому віці.

Нещодавно Райс пробігла Бостонський марафон із результатом 4 години 27 хвилин 17 секунд. Попри те, що це повільніше, ніж її звичний темп, Райс посіла перше місце у своїй віковій категорії 75–79 років.

Зріст спортсменки — 157 см, вага — 43 кг. У дослідженні, опублікованому в Journal of Applied Physiology, вказано, що її VO₂ max відповідає показнику 25-річної жінки. Ці вимірювання проводилися після її рекордного виступу на Лондонському марафоні 2023 року (3:33:27).

Вона є прикладом того, як регулярні тренування та, можливо, сприятлива генетика можуть частково протидіяти звичним процесам старіння, — розповів співавтор дослідження Бас ван Хурен. — Райс, агентка з нерухомості на пенсії, доводить, що ніколи не пізно почати займатися спортом, – додав Хурен.

Райс почала бігати у 35 років, щоб скинути кілька кілограмів після поїздки до рідного Сеула.

Я подумала, якщо пробіжуся навколо кварталу, то відразу схудну на п’ять фунтів, — згадує вона. — Я бігала лише по милі або дві, навіть не мала спеціального взуття.

У 69 років вона встановила рекорд США у категорії 65–69 років у Колумбусі.

Тоді я подумала, що, мабуть, я непогана бігунка, — додала Райс.

Її натхненням стала Жоан Бенуа Самуельсон — олімпійська чемпіонка 1984 року. Тепер уже 67-річна Самуельсон, навпаки, захоплюється Райс.

Дженні — неймовірна. Її результати вражають навіть досвідчених спортсменів. Її пристрасть до бігу лише посилюється з віком.

Дослідники протестували Райс на біговій доріжці, поступово збільшуючи навантаження та вимірюючи споживання кисню, пульс і рівень лактату — хімічної речовини, що утворюється при розщепленні вуглеводів. Також вчені проаналізували жировий прошарок, структуру м’язів та здатність використовувати кисень при специфічній швидкості марафонського бігу.

Дослідники виявили винятковий показник максимального споживання кисню (VO2 max), котрий є головним індикатором аеробної підготовки та витривалості. Виявилося, що у Райс показник дорівнює результатам 25-річної жінки та свідчить про гарну роботу серцево-судинної системи.

У більшості нетренованих жінок 70-79 років VO2 max зазвичай на 45-65% нижчий, ніж у Райс.

Вчені вважають, що висока витривалість Райс не лише у генетичній особливості, а також у способі життя бігунки.

  • Регулярні тренування: 80–120 км на тиждень, один день — відпочинок. Вона також тричі на тиждень застосовує легкі ваги для зміцнення торса.
  • Збалансоване харчування: вона уникає смаженої їжі та солодощів і їсть багато салатів, свіжих овочів, рису, риби та горіхів. Час від часу вона балує себе сиром, який дуже полюбляє.
  • Збалансовані тренування та відновлення: відсутність травм від перенавантаження свідчить про баланс, який дозволив їй стабільно підтримувати форму протягом багатьох років. Це може бути ключем до високої результативності, особливо у старших спортсменів, вважають вчені.
  • Соціальне життя: Райс любить танцювати та бути активною поза марафонами.
Райс не може пояснити свій дар, одначе, вдячна за те, що він у неї є.
Можливо, мені просто пощастило, – зауважила вона. – І я благословенна.

Довідка. VO₂ max — максимальна кількість кисню, яку організм може використати під час інтенсивного фізичного навантаження. Вона є головним показником аеробної витривалості та серцево-судинної форми.

  • Фахівці з’ясували, що впливає на те, що у сім’ї, де щонайменше двоє дітей, батьки обирають для себе одну улюблену дитину.
  • Дослідження виявило, що у Марії Браньяс Морери, яка померла у 117 років, були гени, які зберігали її клітини молодшими за її реальний вік.
  • 55-річна мешканка Бельгії Хільде Досогне встановила світовий рекорд, щоденно пробігавши марафон. Відтак за 366 днів жінка пробігла щонайменше 15 444 км.
  • Ґері Крістенсен із США встановив світовий рекорд, пропливши на човні з гігантського гарбуза 73,5 кілометра річкою Колумбія.

На Харківщині вогнеборці врятували маленьке життя – білого кролика з пожежі, котра спалахнула після влучання російської керованої авіабомби по житловому сектору.

У Подільському районі Києва під час гасіння пожежі у квартирі врятували собаку та кота. Пожежа сталася на 7 поверсі житлової багатоповерхівки.

У Києві відзначили зростання рівня захворюваності на гепатит А, як серед дорослих, так і серед дітей, підтвердила директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург. Фахівці закликають киян посилити заходи безпеки, зокрема ретельно мити руки з милом, вживати кип’ячену воду та обробляти овочі й фрукти.

Прямі предки тиранозавра рекса могли потрапити до Північної Америки близько 70 мільйонів років тому, перетнувши сухопутний міст між сучасним Сибіром та Аляскою. Про це йдеться у новому дослідженні команди палеонтологів з Університетського коледжу Лондона, очолюваної докторантом Кассіусом Моррісоном.

У гнізді лелек Грицика та Одарки, за яким ведеться онлайн-спостереження в Національному природному парку “Пирятинський” на Полтавщині, вилупилися всі п’ятеро пташенят. Про це Суспільному повідомив науковий співробітник парку Анатолій Подобайло.