Наслідки кліматичної кризи: дві третини бананових плантацій можуть зникнути до 2080 року
Джерело: The Guardian
Плантації бананів у Латинській Америці та Карибському басейні опинилися під загрозою зникнення через зміну клімату. Згідно з дослідженням, майже 60% нинішніх територій вирощування бананів у цьому регіоні можуть стати непридатними до 2080 року.
Відповідно до нового звіту Christian Aid під назвою “Божевілля з бананами: як зміна клімату загрожує улюбленому фрукту світу”, підвищення температури, екстремальні погодні явища та кліматично зумовлені шкідники зменшують врожайність у країнах-виробниках, зокрема в Гватемалі, Коста-Риці та Колумбії.
Сьогодні банани — це не лише найпопулярніший фрукт у світі, але й четверта продовольча культура після пшениці, рису та кукурудзи. Майже 80% врожаю споживається локально. Понад 400 мільйонів осіб у світі отримують 15–27% добової норми калорій саме від бананів.
Приблизно 80% експорту бананів, надходить саме з Латинської Америки та Карибського регіону. Самі громади, які вирощують банани, майже не причетні до глобального потепління.
Банани, зокрема сорту кавендіш, надзвичайно чутливі до змін умов. Дозрівають вони у температурному діапазоні від 15°C до 35°C, потребують помірної кількості вологи, але не надлишку. Урагани й бурі пошкоджують листя рослин, порушуючи процес фотосинтезу.
Попри сотні сортів бананів, саме кавендіш становить більшість світового експорту завдяки високій врожайності й витривалості. Проте відсутність генетичного різноманіття робить цей сорт особливо вразливим до змін клімату.
Кліматичні зміни також сприяють поширенню грибкових хвороб, які вже зараз знищують цілі плантації. Так, чорна плямистість може зменшити фотосинтез на 80% і процвітає у вологому середовищі. Зміни в дощових режимах також спричиняють спалах тропічної фузаріозної хвороби раси 4, яка здатна знищувати всю плантацію кавендішу.
Дослідники закликають відмовитися від викопного палива та виконати свої фінансові зобов’язання щодо підтримки постраждалих громад.
Банани — не лише улюблений фрукт світу, а й важливий продукт для мільйонів людей. Ми маємо усвідомити небезпеку, яку зміна клімату несе цій культурі, — наголосила Осай Оджиґо, директорка з політики й кампаній Christian Aid. — Життя та добробут тих, хто не спричинив кліматичної кризи, вже під загрозою.
- Фахівці розповіли, здорожчання яких продуктів та на скільки очікує американців після запровадження президентом США Дональдом Трампом нових мит на іноземні товари.
- На світових ринках стрімко зростають ціни на каву. Видання The New York Times проаналізувало причини подорожчання та наслідки.
- На світових ринках ціни на каву стрімко зростають через побоювання щодо глобальних постачань. У Нью-Йорку ф’ючерси на арабіку досягли найвищого рівня з 1977 року, підскочивши на 3,9%. Загалом цього року ціна на цей сорт зросла на майже 70%.
Протягом чотирьох днів Індія та Пакистан вели найінтенсивніші бої за минулі десятиліття: у хід пішли винищувачі, ракети та ударні дрони. Все завершилося так само раптово, як і почалося — перемир’ям, досягнутим завдяки дипломатичному марафону та телефонним переговорам.
У Лівії розпочалися жорсткі бої між збройними угрупованнями з Місрати та Тріполі. На вулиці міста вивели бронетехніку та танки. Загострення почалося після вбивства польового командира Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва). Міністерство внутрішніх справ закликало цивільних залишатися вдома.
Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.
Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.
12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.