Час та санкції працюють проти економіки Росії – доповідь SITE

Джерело: Reuters

Російська економіка перебуває у гіршому стані, ніж це подає офіційна статистика Кремля, мовиться у звіті Стокгольмського інституту перехідної економіки (SITE), підготовленому для міністрів фінансів ЄС. Хоча Росія заявляє про зростання ВВП на 4,3% у 2024 році, експерти SITE вважають ці цифри недостовірними через ймовірне заниження інфляції та приховані витрати на війну проти України.

Фіскальний стимул воєнної економіки підтримував економіку в короткостроковій перспективі, але залежність від непрозорого фінансування, викривлений розподіл ресурсів і скорочення фіскальних резервів роблять її нестійкою в довгостроковій перспективі. На відміну від наративів Кремля, час не на боці Росії, — наголосили у звіті.

Директор SITE Торбьорн Беккер акцентує, що офіційні дані Росії щодо інфляції та бюджетного дефіциту не відповідають дійсності.

Росія заявляє, що інфляція становить 9-10%. Чому тоді ключова ставка центрального банку — 21%? Жоден нормальний центральний банк не мав би таку ставку, яка на 11,5 процентних пунктів вища за інфляцію, — пояснив Беккер. Він також зазначив, що реальний дефіцит бюджету РФ може бути вдвічі більшим за офіційно заявлені 2% ВВП через приховане фінансування війни через банківську систему.

Для Кремля економічні показники є частиною військової пропаганди, зазначив Беккер.

Доходи від нафти та газу продовжать залишатися життєво важливими для російської економіки, хоча підтримуються переважно шляхом обходу санкцій та використання “тіньового флоту”. Водночас у доповіді мовиться, що хоча в енергетичному секторі РФ відбулася загальна переорієнтація на країни Азії, Євросоюз продовжує залишатися головним покупцем російських енергоресурсів, зокрема зрідженого природного газу.

Але коли Росія каже, що вона сильна, а ЄС слабкий, це не відповідає дійсності, оскільки розмір російської економіки становить 12% економіки всього ЄС, а 90% ВВП Росії залежить від цін на нафту і газ, — додав директор SITE.

Ще однією опорою російської економіки є військово-промисловий комплекс, який “зростає та розширюється”. Такі великі державні підприємства, як “Ростех” та “Алмаз-Антей”, попри санкції, наростили виробництво. Однак, економісти SITЕ стверджують, що це розширення “фінансово та технологічно вразливе”.

Причиною цієї уразливості називається те, що підприємства ВПК фінансуються переважно коштом “прямих асигнувань із федерального бюджету, часто через непрозорі бюджетні лінії”. Оборонним заводам також стає все складніше купувати “важливі західні ресурси в мікроелектроніці та високотехнологічному обладнанні”, тоді як китайські замінники “обходяться Росії дорого, а їхня якість нижча”.

Європейський комісар з економіки Валдіс Домбровскіс погодився з висновками SITE, зауваживши, що аналіз вказує на ненадійність російської статистики та зростаючу крихкість економіки РФ. Він наголосив на важливості продовження міжнародних зусиль щодо обмеження здатності Кремля вести війну проти України.

Звіт SITE також свідчить, що фінансові резерви Росії, котрі використовуються для фінансування війни, швидко вичерпуються і можуть бути вичерпані протягом року. Після цього Центральний банк Росії опиниться під тиском зниження ключової ставки або навіть вдасться до емісії, що може призвести до високої інфляції та суттєвого ослаблення рубля.

За даними доповіді, ВВП Росії, що становить близько 2 трильйонів доларів, навіть приблизно не можна порівнювати з ВВП Євросоюзу — 18,6 трильйона доларів.

Навіть за оптимістичних сценаріїв зростання економічний масштаб Росії залишається недостатнім, щоб відповідати можливостям її західних супротивників у стійкому геополітичному суперництві, — запевнили експерти.

У доповіді резюмували, що країни Заходу мають достатньо можливостей, аби продовжувати підтримувати Україну та обмежувати виснажені ресурси військової машини РФ. Однак для цього потрібні “політичне лідерство та воля”, наголошують експерти шведського інституту.

Глава МЗС Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марком Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом в Анталії.

Повномасштабний наступ Росії на Україну обходиться російській армії дедалі більшою ціною. Вже зараз росіяни зазнали найбільших втрат із часів Другої світової війни.

Надвечір 14 травня стало відомо про склад офіційно затвердженої главою РФ Володимиром Путіним делегації РФ, котру направлять у Туреччину на переговори з Україною.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 128 бойових зіткнень.

Країни НАТО обговорюють нову ціль оборонних витрат — 5% валового внутрішнього продукту до 2032 року. Як повідомляють дипломатичні джерела, ініціативу мають розглянути міністри закордонних справ країн Альянсу на зустрічі 14–15 травня. Кінцевою метою є узгодження нових стандартів до саміту в Гаазі у червні.