Прем’єр Малайзії поспілкувався з Путіним щодо збитого над Донеччиною рейсу MH17 у 2014 році

Джерело: Reuters

Прем’єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім повідомив, що спілкувався з російським президентом Володимиром Путіним щодо авіакатастрофи рейсу MH17, який російські військові у 2014 році збили у небі над тимчасово окупованою Донеччиною.

За словами Анвара Ібрагіма, розмова відбулась під час його візиту до Москви, за кілька днів після того, як Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу.

РФ, традиційно, звинувачення відкинула, назвавши рішення ICAO упередженим.

Малазійський прем’єр у дописі в соцмережах наголосив, що уряд сповнений рішучості притягнути до відповідальності винних та досягти справедливого рішення для рідних жертв катастрофи.

За словами Анвара Ібрагіма, на зустрічі Путін висловив співчуття рідним загиблих та закликав до ретельного та всестороннього розслідування, яке не було б політизованим.

“Я згадав про доповідь ICAO, на що він (Путін) відповів, що від початку просив, щоб розслідування було незалежним і ретельним”.

Анвар додав, що Росія готова співпрацювати, аби гарантувати, що доповідь про авіакатастрофу буде достовірнішою чи авторитетнішою.

ДОВІДКА: 17 липня 2014 року російські військові збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Близько 16:00 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і досі не було несправностей.

Боїнг 777 збили із зенітно-ракетного комплексу «Бук», який доставили з Російської Федерації і розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам та створеним російськими спецслужбами і підлеглим російському військовому командуванню збройним формуванням місцевих колаборантів.

Воєнний злочинець Ігор Гіркін “Стрєлков” не менш ніж за дві години після катастрофи оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито пасажирський літак.

СБУ вдалось  зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК “Бук”.

У серпні 2014 року створили слідчу групу (Joint Investigation Team). Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.

24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК “БУК” належав 53-й бригаді військ протиповітряної оборони РФ. Наступного дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у катастрофі Росію.

Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.

У листопаді Окружний суд в Гаазі (Нідерланди) визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до пожиттєвого ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих.

Також визнано, що літак було збито із ЗРК “Бук” ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання  визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з Москви.

Тоді Володимир Зеленський назвав це рішення дуже важливим: “Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено”.

8 лютого 2023 року прокуратура Нідерландів заявила, що, ймовірно, президент Росії Володимир Путін особисто підписав рішення про постачання зенітно-ракетних систем великої дальності проросійським сепаратистам на сході України до того, як вони збили рейс 17 Malaysia Airlines у липні 2014 року, що призвело до загибелі всіх 298 пасажирів та екіпажу.

Європейський Союз з нагоди дев’ятих роковин збиття малайзійського авіалайнера нагадав, щоб Росія “визнала свою відповідальність” за загибель 298 людей і “повністю співпрацювала з намаганнями досягти правди, справедливості та відповідальності перед жертвами та їхніми близькими”.

Дочка американського мільярдера Білла Гейтса Фібі розповіла, що у її батька було діагностовано синдром Аспергера – один із розладів аутистичного спектру.

Масштабні санкції, запроваджені президентом США Дональдом Трампом проти Міжнародного кримінального суду та його співробітників, зокрема проти головного прокурора Каріма Хана, мають все більший вплив на роботу трибуналу, стверджують у МКС.

Іспанський ритейлер Inditex – власник брендів Zara, Bershka та Pull & Bear – формально залишив російський ринок, але фактично зберіг можливість повернення.

TikTok обмежив пошукові запити, повʼязані з відео з лідерами Німеччини та Франції під час їхньої поїздки до Києва, через російський фейк про те, що вони нібито вживали наркотики в потязі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що українську делегацію на переговорах з Росією в Стамбулі 15 травня очолить міністр оборони Рустем Умєров. Разом з ним будуть військові та розвідники.