The Times: Завдяки переговорам в Туреччині Ердоган перетворився з вигнанця на миротворця

Джерело: The Times

В Туреччині тривають міжнародні зустрічі. Поки не ясно, хто вийде з них переможцем, але лишень факт цих переговорів вже означає виграш для президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.

Захід сприймав його як складного партнера, але нині Ердоган зумів використати унікальні стратегічні зв’язки Туреччини, щоб прийняти Україну, Росію і США за столом переговорів.

“Без участі ключових лідерів прорив у майбутніх переговорах видається малоймовірним. Проте для Ердогана проведення таких переговорів на високому рівні закріпило його статус важливого геополітичного гравця та ключового дипломатичного мосту між Сходом і Заходом. Він виробив унікальну позицію щодо війни Росії в Україні, підтримуючи тісні зв’язки як з Києвом, так і з Москвою, і водночас будучи членом НАТО”, — вказує кореспондентка Ліз Кукман.

Таке дипломатичне балансування є частиною стратегії Ердогана — він намагається взаємодіяти зі світовими державами, незалежно від їхніх альянсів чи конфліктів, і таким чином підіймати глобальну значущість Туреччини.

“Турецький уряд надавав військові постачання Україні, а часом діяв як сила, що обходила санкції проти Росії. Я не думаю, що є якийсь інший лідер, який має такий рівень відносин з обома сторонами, а також зі США”, — сказав Берк Есен, політолог зі Стамбульського університету Сабанджі.

Підтримка Ердоганом сирійських повстанців також принесла йому значний вплив.

Небагато країн-членів ЄС, окрім правих лідерів Угорщини та Італії, були готові співпрацювати з ним в останні роки через його авторитаризм. Але нині ситуація змінюється — вплив Ердогана значно зріс з обранням Дональда Трампа президентом США. Вони мали тісні зв’язки під час його першого терміну, і Трамп вихваляється їхніми “чудовими відносинами”.

“Якби [Джо] Байден або [Камала] Гарріс були на чолі США, я не думаю, що Ердоган отримав би такий статус і популярність. Ми знаємо, що Трамп схильний працювати з авторитарними лідерами, і ми знаємо, що вони досягли порозуміння з питань Близького Сходу, Сирії, Гази, можливо, навіть Ірану”, — вважає політолог Есен.

Водночас для Ердогана зростають проблеми всередині країни — після ув’язнення свого суперника Екрема Імамоглу в країні розпочались масштабні протести. Крім того, в Туреччині поглиблюється економічна криза, рейтинг схвалення Ердогана знижується.

Тож, президент Туреччини намагається перенести фокус уваги на зовнішню політику.

“Такі події дозволяють Ердогану показувати себе як світового лідера, як людину, яка укладає угоди й підвищує авторитет Туреччини, водночас відволікаючи увагу від поточних проблем усередині країни та намагаючись розширити підтримку”, — зазначив Есен.

У тимчасово окупованому Луганську так званий “Верховний суд ЛНР” засудив громадянина Австралії Оскара Дженкінса до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Його засудили за звинуваченням у “найманстві”.

Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що Президент США Дональд Трамп планує провести розмову з російською стороною у “найближчі години або дні”.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск припустив, що попереду можуть бути “дуже важкі дні”. Про це він заявив після телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом.

Видання The New York Times розповіло історію Віталія Дрібниці — 59-річного вчителя історії з Білої Церкви, який уже три роки веде інформаційну боротьбу з російською пропагандою онлайн.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 16 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 115 бойових зіткнень.