18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Джерело: Букви

Сьогодні, 18 травня, відзначають 81-ші роковини депортації кримськотатарського народу із Криму.

У цей день понад 190 тисяч кримських татар насильно переселили до віддалених регіонів Радянського Союзу, що вважається одним із найбільших злочинів комуністичного режиму

18 травня 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВС зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944 році з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.

У більшості випадків кримським татарам не пояснювали, що відбувається, куди саме їх везуть, а на збори давали не більше 15 хвилин. Кримські татари покинули власні домівки не готовими до довгої та виснажливої дороги й облаштування на чужині. Всього було депортовано 47 885 сімей.

Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII “Про визнання геноциду кримськотатарського народу” визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і встановила в Україні 18 травня День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

У Постанові наголошується: “Системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично мотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу”.

Латвія та Литва у 2019 році, Канада у 2022 році також визнали депортацію кримських татар — актом геноциду. За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, триває робота із визнання депортації актом геноциду в інших країнах.

Росія заперечує геноцид кримських татар в 1944 році й не бере відповідальності за сталінські репресії та депортацію. Окрім того, після окупації у 2014 році АР Крим та міста Севастополя, РФ продовжила злочини тоталітарного радянського режиму проти кримських татар: чинить репресії та переслідування, цілеспрямовано порушує їх права як корінного народу України, незаконно призиває на військову службу, руйнує культурну спадщину, фальсифікує історію, мілітаризує освіту та суспільне життя.

Напередодні президентських виборів у Польщі Росія активізувала чергову фазу інформаційної війни проти європейського суспільства.

Сьогодні,  18 травня, президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять жертв депортації кримських татар. 

У Харкові поліція з’ясовує обставини смерті чоловіка у районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Триває 1180-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 973 тисячі осіб.

Сьогодні, 18 травня, відзначають 81-ші роковини депортації кримськотатарського народу із Криму.