Чай, ягоди та інші продукти з флавоноїдами можуть допомогти старіти здоровіше — дослідження

Яблуко на день — і старість не застане зненацька. Або ж чашка чаю, жменя ягід чи шматочок цитрусового — і це вже не просто смачно, а потенційно корисно для вашого майбутнього.

Нове дослідження, опубліковане в The American Journal of Clinical Nutrition, показало: вживання продуктів, багатих на флавоноїди — чорного чаю, ягід, цитрусових, яблук — може знизити ризик вікової крихкості, погіршення фізичного стану та психічного здоров’я.

За словами однієї з авторок роботи — докторки наук Ніколи Бондонно з Університету Едіт Коуен (Австралія), ці висновки підтверджують попередні дані про зв’язок між високим споживанням флавоноїдів і зниженим ризиком серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу та деменції.

“Наше останнє дослідження доповнює цю картину: флавоноїди повʼязані ще й зі зниженням ризику вікової слабкості, погіршення фізичних функцій і психічного стану”, — розповіла Бондонно. — “А отже, більше шансів залишатися рухливим, самостійним і мислити ясно навіть у старшому віці”.

Як харчування впливає на старіння

Дослідники використали дані великих американських когортних досліджень: Nurses’ Health Study (з 1990 по 2014 рік) та Health Professionals Follow-Up Study (з 2006 по 2018). Загалом вони проаналізували понад 62 000 жінок і 23 000 чоловіків віком від 60 років.

Команда сформувала так званий “флаво-дієтичний індекс”

— залежно від частоти споживання продуктів, багатих на флавоноїди (чай, яблука, апельсини, грейпфрути, чорниця, полуниця, червоне вино тощо). Потім вони порівнювали ці дані з інформацією про фізичний і ментальний стан учасників.

Результати: чим вищий індекс флавоноїдів — тим нижчі ризики негативних наслідків старіння.

Жінки з найвищим споживанням флавоноїдів мали на 15% нижчий ризик розвитку крихкості, на 12% — фізичних порушень і на 12% — психічних розладів.

У чоловіків зв’язки були менш помітні, однак вищий індекс асоціювався з нижчим ризиком погіршення психічного здоровʼя.

Дослідники зазначають: це спостережне дослідження, тому воно не доводить причинно-наслідковий зв’язок. Люди, які їдять більше фруктів і пʼють чай, цілком можуть більше рухатись і краще дбати про себе загалом. До того ж, анкети заповнювалися раз на чотири роки — тож похибки пам’яті цілком можливі.

Чому флавоноїди можуть бути корисними

Як і інші антиоксиданти, флавоноїди зменшують запалення, а це допомагає знизити ризики багатьох хвороб. Деякі експерти також вважають, що флавоноїди активують аутофагію — процес “прибирання” пошкоджених клітин і оновлення організму на клітинному рівні.

“Це щось на кшталт генерального прибирання в організмі”, — пояснює нутриціологиня Кетрін Пайпер. — “Аутофагія дозволяє позбутися старих клітин і створити місце для нових, здорових”.

Окрім того, флавоноїди знижують окислювальний стрес, підтримують здоровʼя судин і навіть можуть допомагати зберігати мʼязову масу.

Чи варто додати флавоноїди у свій раціон?

Попри обережність науковців, включити більше флавоноїдних продуктів у раціон — не така вже й погана ідея.

“Кожному варто подумати про додавання таких продуктів до щоденного харчування, щоб підтримати здорове старіння”, — каже дієтологиня й авторка книги The MIND Diet Меґґі Мун.

Ось кілька способів зробити це просто:

  • Почати день з чашки зеленого чаю

  • Зробити смузі з чорниці, полуниці, малини

  • Випити склянку натурального апельсинового або чорничного соку до сніданку

  • Перекусити яблуком з арахісовим маслом

  • Іноді дозволити собі чорний шоколад (від 70%)

  • Додавати до страв петрушку, орегано та інші ароматні трави

“Чим раніше почати й чим послідовніше дотримуватись — тим краще”, — підкреслює Пайпер. — “Ідеально — вже з середнього віку”.

Довідка: Крихкість (англ. frailty) – це медичний синдром, який характеризується загальним ослабленням організму у людей похилого віку і підвищеною вразливістю до хвороб, падінь, інвалідизації або смерті.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 травня. Від початку доби зафіксовано 156 бойових зіткнень.

Президент Росії Володимир Путін може становити ще більшу загрозу для Європи після завершення війни проти України. Про це заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Кабінет Міністрів затвердив новий порядок, котрий дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Відтепер це стосується і періодів роботи у країнах, з якими Україна не має відповідних міжнародних угод.

19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.

19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.