Кабмін дозволив зараховувати закордонний стаж до пенсії
Джерело: Міністерство нацєдності
Кабінет Міністрів затвердив новий порядок, котрий дає можливість включати періоди офіційної роботи за кордоном для визначення права для призначення пенсії за віком. Відтепер це стосується і періодів роботи у країнах, з якими Україна не має відповідних міжнародних угод.
Відповідну постанову ухвалили на засіданні Кабміну 16 травня.
Згідно з новим порядком, трудовий стаж, здобутий за кордоном, включається для призначення пенсії за віком на підставі офіційних документів із країни перебування. Мова про виписки, довідки й інші документи, котрі підтверджують, що період роботи був зарахований у пенсійній системі іншої країни. Зауважується, у разі відсутності таких документів або недостатньої інформації Пенсійний фонд звертатиметься за підтвердженням до компетентних органів іноземної держави через МЗС.
Рішення має ключове значення для визначення права на призначення пенсії за віком, адже дає змогу враховувати весь період трудової діяльності українців, які офіційно працювали за межами нашої країни. Таким чином Україна визнає внесок своїх громадян, які працювали за кордоном, зберігали зв’язок із Батьківщиною і планують або вже повернулися додому, — прокоментував міністр національної єдності Олексій Чернишов.
До цього періоди офіційного працевлаштування за кордоном враховувалися лише у випадках, коли між Україною та іншою державою було підписано відповідний міжнародний договір, який регламентує порядок зарахування страхового стажу.
Варто нагадати, що станом на сьогодні 10,3 млн українців отримують пенсії від держави, тобто майже кожен третій громадянин.
Додамо, нещодавно у Пенсійному фонді заявили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, котрі роблять систему несправедливою та непрозорою, і знижують як довіру до пенсійної системи, так і мотивацію до сплати ЄСВ в суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливих законопроєкти, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.
Це проєкти законів щодо модернізації солідарної пенсійної системи, впровадження накопичувальних пенсій і реформи соціального страхування. Крім того, декілька важливих кроків також реалізували в Законі “Про державний бюджет”.
Зокрема, зважаючи на те, що пенсійна система має забезпечити виплату пенсій всім без виключення українцям в умовах дуже обмеженого через війну фінансового ресурсу, Законом затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які у чотири чи більше рази перевищують середню пенсію по країні, або десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Зокрема, мовиться про обмеження пенсій, які на сьогодні можуть становити 60, 80 чи навіть 100 тисяч гривень і вище.
У відомстві акцентували, що обмеження не застосовуватимуться до пенсій осіб, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії РФ, починаючи з 2014 року.
Водночас, обмежуючі коефіцієнти дозволять зменшити величезну різницю між так званими “спеціальними” і загальними пенсіями.
Відповідно до ухваленої урядом постанови, до пенсій, котрі перевищують десять прожиткових мінімумів (зокрема, розмір яких визначено за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти.
Механізм працюватиме так, що чим вищим є розмір пенсії, тим більший коефіцієнт застосовуватиметься.
Зокрема:
- до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
- до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4
- до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3
- до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн)- 0,2
- до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.
Тож диференціація розмірів пенсій залишається, однак, з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і – головне – справедливості і пропорційності нарахування розмірів пенсій, в 2025 році будуть застосовуватися вищезгадані обмеження.
У відомстві уточнили, що під дію норми підпаде близько 17,6 тис. “спеціальних” пенсіонерів.
- В Мінсоцполітики на запит Forbes відповіли, що лише за девʼять місяців 2024 року держава витратила на спецпенсії близько 88 млрд грн. До того ж до кінця року ця сума може зрости до 120 млрд грн.
- В Україні тепер доступне оформлення виключно електронного пенсійного посвідчення, без необхідності отримувати його у паперовому вигляді.
- Реформа медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) не призведе до змін у виплатах пенсій з інвалідності. За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, виплати за інвалідністю продовжуватимуть нараховувати без змін.
Агентку ФСБ, яка діяла на Донеччині, засудили до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна. Зловмисниця шпигувала за українською ППО.
Президент України Володимир Зеленський надіслав листа Дональду Трампу з пропозицією запровадити вільну торгівлю між Україною та США.
Уряд Австрії та громадський мовник ORF шукають варіанти покриття витрат на проведення “Євробачення-2026”, оскільки урядовці представили бюджет, у якому домінують заходи економії.
Міноборони кодифікувало лінійку оптоволоконних безпілотних авіаційних комплексів Хижак REBOFF української компанії 3DTech. Ці дрони мають котушки з оптоволокном довжиною від 10 до 20 км, що дозволяє ефективно їх використовувати залежно від потреб бойових підрозділів.
Джерело Букв надало копію документа, що свідчить про запит Державного бюро розслідувань до Міністерства закордонних справ України в межах кримінального провадження щодо можливої державної зради.