Російське вторгнення нашкодило бджолам у всьому світі більше за мікропластик і пестициди

Джерело: звіт Університету Рідинга
У Всесвітній день бджіл британські науковці оприлюднили тривожний звіт, що попереджає про нові загрози для запилювачів, котрі можуть суттєво прискорити їхнє зникнення у найближчі 5–15 років. Дослідники зокрема зауважили, що війна Росії проти України нашкодила бджолам більше за мікропластик і пестициди. Через повномасштабне вторгнення зменшилися обсяги та різноманітність посівів культурних рослин, якими харчуються бджоли.
Запилювачі — бджоли, метелики, деякі птахи та кажани — відіграють ключову роль у підтримці біорізноманіття та продовольчої безпеки. Близько 90% квіткових рослин та понад 75% сільськогосподарських культур залежать від них. Та через втрату середовищ існування, пестициди, зміну клімату та інвазивні види їх чисельність стрімко знижується.
Водночас загрози лише посилюють кризу. Серед них:
- Війни й конфлікти, зокрема в Україні, які зменшують різноманіття вирощуваних культур, позбавляючи запилювачів джерел їжі.
- Мікропластик, виявлений у 315 бджолиних вуликах по Європі.
- Штучне освітлення вночі, яке знижує відвідуваність квітів нічними запилювачами на 62%.
- Антибіотикове забруднення, що впливає на поведінку запилювачів і може зменшувати їхню активність.
- Забруднення повітря, яке шкодить виживанню, розмноженню та розвитку комах.
- “Коктейлі” з пестицидів, особливо поширені у країнах, що розвиваються.
- Все частіші й масштабніші лісові пожежі, що знищують середовище проживання запилювачів.
Професор Саймон Поттс з Університету Редінга наголосив, що иявляти нові загрози і діяти на випередження — критично важливо, “якщо ми хочемо зупинити масове зникнення запилювачів”.
Також дослідники розробили план боротьби зі скороченням популяцій бджіл у світі.
Серед найперспективніших:
- Жорсткіші обмеження на викиди антибіотиків.
- Перехід на електромобілі для зменшення забруднення повітря.
- Створення квітучих оселищ у межах сонячних парків.
- Виведення культур з покращеними пилком і нектаром.
- Використання технології RNAi для боротьби зі шкідниками без шкоди для бджіл.
- Застосування ШІ для моніторингу запилювачів та виявлення загроз.
Окрім того, у звіті критикують деякі “зелені” ініціативи, як-от масове висаджування швидкорослих дерев, що не цвітуть, — замість відновлення біорізноманіття. Науковці закликають висаджувати квітучі дерева та не вести видобуток у регіонах, багатих на запилювачів.
Нарешті, важливою для захисту бджіл є також боротьба з глобальним потеплінням, одним із кроків у якій є перехід на електроавтомобілі для запобігання викидам парникових газів.
- Російські окупанти публікують фотографії, на яких показують свої “трофеї” – вбитих в українських заповідниках тварин, що знаходяться на межі зникнення.
- 16 липня голова Харківської облдержадміністрації Олег Синєгубов наголосив, що російські війська цілеспрямовано обстрілює лісові насадження Харківської області, викликаючи пожежі.
- Під час конференції СОР28 очільник Міндовкілля і держсекретар з питань навколишнього середовища, харчування та сільських справ Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Стів Барклі підписали меморандум про співпрацю у відновленні лісів та нацпарків.
Верховна Рада України взяла до розгляду законопроєкт №13423, який може легалізувати масштабну корупцію в оборонній сфері.
У червні сили протиповітряної оборони знищили 4750 ворожих повітряних цілей, якими Росія атакувала Україну.
Військові спецпідрозділу Головного управління розвідки Міноборони України вивели з ладу залізничне полотно на тимчасово окупованій території Запорізької області. Рух цією ділянкою, яку ворог використовував для логістики, повністю заблоковано.
За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.
30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.