Вчені з’ясували, що чутливі зуби дісталися людям від водоплавних пращурів
Джерело: ScienceAlert
Вчені з Чиказького університету дійшли до висновку, що чутливість зубів дісталася людям від водоплавних пращурів, які могли використовувати їх як органи чуття.
Вважається, що еволюційними попередниками зубів були тверді структури під назвою одонтоди, які вперше з’явилися не в роті, а на зовнішній броні найдавніших риб близько 500 мільйонів років тому.
Але нове дослідження, опубліковане в журналі Nature, підтримує гіпотезу про те, що спочатку вони використовувалися як органи чуття, які передавали відчуття на нерви.
Провідна авторка дослідження Яра Харіді попросила музеї по всій території США надіслати їй сотні зразків хребетних, щоб вона могла проаналізувати їх за допомогою комп’ютерного томографа. Вона почала зосереджуватися на дентині — внутрішньому шарі зубів, який передає сенсорну інформацію до нервів у пульпі.
Скам’янілість з кембрійського періоду під назвою Anatolepis, здавалося, була відповіддю, яку вона шукала. Його екзоскелет має пори під одонтодами, які називаються канальцями, що може свідчити про те, що вони колись містили дентин.
Коли Харіді порівняла його з іншими відсканованими зразками, вона виявила, що канальці схожі на органи чуття членистоногих — групи тварин, до якої входять ракоподібні та комахи. Те, наскільки мало ці функції змінилися з плином часу, свідчить про те, що вони виконують ті ж самі функції вже пів мільярда років.
Крім того, сьогодні акули, скати і соми теж вкриті мікроскопічними зубами, які роблять їхню шкіру шорсткою, як наждачний папір.
“Ми провели експерименти на сучасних рибах, які підтвердили наявність нервів у зовнішніх зубах сомів, акул і скатів. Це свідчить про те, що тканини зубів одонтод поза ротом можуть бути чутливими — і, можливо, найперші одонтоди також були чутливими”, — розповіла Харіді.

Джерело: ScienceAlert
Харіді пояснила, що з часом у риб розвинулися щелепи і “стало вигідним мати загострені структури” біля рота.
“Поступово у деяких риб з щелепами з’явилися загострені одонтоди на краю рота, а потім, зрештою, у деяких з них вони опинилися безпосередньо в роті. Зубний біль — це насправді давня сенсорна функція, яка, можливо, допомогла нашим риб’ячим предкам вижити!”, – сказала вона.
- Вчені успішно виростили людські зуби в лабораторії, що може прокласти шлях до нових методів лікування зубів у майбутньому.
- В Японії стартували клінічні випробування препарату для вирощування нових зубів. Його тестують на дорослих добровольцях.
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про продовження антидемпінгових мит на цемент і металопрокат, а також розпочала нові розслідування для захисту національного виробника від агресивного імпорту.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розпочав масштабну кампанію проти ожиріння — тепер громадян можуть публічно зважувати прямо на вулицях.
З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.
Німеччина посилить свою танкову бригаду у Литві, аби зміцнити східний фланг НАТО з метою стримування Росії. До кінця 2027 року чисельність підрозділу збільшать до 5 тисяч військовослужбовців із нинішніх 500.
Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що путінська Росія змінює історію та відновлює культ злочинця — Сталіна, який наказав убити польських військовополонених. Так він прокоментував у Брюсселі осквернення й пошкодження пам’ятника на Польському військовому кладовищі в Мєдному, де поховані жертви Катинського розстрілу 1940 року.