Росія проти посередництва Ватикану у перемовинах з Україною – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Кремль не підтримує ідею США та Європи щодо того, аби Ватикан на чолі з Папою Римським Левом XIV став посередником у мирних перемовинах між Україною та Росією.
Російські посадовці вже заявили, що не планують, аби президент РФ Володимир Путін їхав до Ватикану чи в будь-яке інше місце для перемовин.
За даними джерел, Кремль наполягає на продовженні технічних перемовин між делегаціями, які почались минулого тижня у Стамбулі.
Публічно РФ також заявляє про те, що “немає ніяких домовленостей”, про проведення нових перемовин у Ватикані. Про це 21 травня заявив речник Кремля Дмитро Пєсков журналістам.
Та попри це, європейські посадовці кажуть, що обговорення про роль Ватикану як місце зустрічі чи посередника триває. Загалом перемовини могли б відбуватись уже наступного тижня, але все залежить від того, чи погодиться Росія.
Американські посадовці зараз контактують з Україною та Росією щодо перемовин. Зокрема, кажуть джерела, США дають зрозуміти Росії, що хочуть запобігти участі у перемовинах “прихильників жорсткої лінії”, а саме Володимира Мединського – помічника президента РФ – який очолював російську делегацію у Туреччині.
Питання посередництва Папи Римського та Ватикану набрало обертів після телефонної розмови Трампа і Путіна 19 травня.
Україна та Європа сподівались, що Трамп переконає Путіна на перемир’я, а в протилежному випадку запровадить нові санкції проти РФ. Та натомість американський лідер наполягав на продовженні перемовин, запропонувавши посередництво Ватикану.
“Ватикан, очолюваний Папою, заявив, що був би дуже зацікавленим у проведенні перемовин. Нехай процес почнеться!”, – написав Трамп у соцмережах.
Та за словами близького до Кремля політичного аналітика Сергія Маркова, Путін не поїде до Італії, яка є членом НАТО, через проблеми з безпекою. Щодо Ватикану, то його у Кремлі не вважають нейтральною стороною.
Проблема також полягає у відносинах між Римо-католицькою церквою та Російською православною церквою, яка відкрито підтримує війну проти України. РПЦ проти участі Ватикану у мирних перемовинах вважаючи його історичним суперником в Україні.
Також РПЦ невдоволена тим, що Ватикан не критикував заборону московського патріархату в Україні.
Італія, як підписант Міжнародного кримінального суду, була б зобов’язана арештувати Путіна, якби він приїхав до Риму.
Та навіть якщо це питання вдасться розв’язати, загалом перспектива укладення миру між Україною та Росією на цей час здається недосяжною. Така угода вимагала б зустрічі на вищому рівні за участю Трампа, Путіна та президента України Володимира Зеленського. Але Путін і Трамп не згадували про саміт під час своєї телефонної розмови.
Святий Престол телеграфував про готовність новоспеченого Папи Римського до дипломатичних дій для припинення війни. Папа Лев зустрівся з віцепрезидентом США Джеймсом Ді Венсом 19 травня, через день після того, як Зеленський подякував Ватикану “за його готовність служити платформою для прямих переговорів між Україною та Росією”.
Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні “отримала підтвердження від Святого Отця готовності вітати наступний раунд переговорів між сторонами у Ватикані” написала вона у соцмережах 20 травня.
Ввечері 22 травня Мелоні заявила, що мала ще одну телефонну розмову з Трампом і “постійно підтримує зв’язок з кількома лідерами”, щоб розпочати новий раунд переговорів.
“Доступність, яку надали Ватикан і Папа, є цінною. Очевидно, що на столі є різні варіанти для першої частини переговорів на технічному рівні”, – сказала Мелоні журналістам.
Зусилля Мелоні щодо залучення Папи до мирних ініціатив “також були спільно розроблені та схвалені нами”, – заявив журналістам у четвер канцлер Німеччини Фрідріх Мерц під час візиту до Литви.
Він додав, що перш за все для припинення війни потрібно досягти перемир’я.
Але близькі до Кремля джерела кажуть, що Росія хоче продовжувати перемовини у Туреччині.
Вибір Туреччини та представників перерваних переговорів 2022 року розглядається як сигнал Росії про те, що вона “повернулася до початкової точки” в переговорах, заявив високопоставлений європейський чиновник.
Святий Престол свого часу пришвидшив нормалізацію відносин між США та Кубою у 2014 році та врегулював територіальну суперечку між Чилі та Аргентиною у 1978 році, яка підштовхнула дві країни до межі війни. Він також брав активну участь у спробах досягти миру між Ізраїлем та палестинцями.
“Ватикан як платформа для переговорів буде дуже складним вибором для Кремля. Якщо це єдиний шанс для Путіна укласти свою мегаугоду з Трампом, то він, ймовірно, поїде до Ватикану, але спочатку він спробує запропонувати всілякі альтернативи”, – сказала Ксенія Лученко, незалежна релігійна аналітикиня.
- Президент США Дональд Трамп вважає, що Ватикан, на чолі з новим Папою Римським Левом XIV може стати посередником у припиненні російсько-української війни. Але ці спроби Ватикану можуть зазнати значних труднощів.
- Папа Римський Лев XIV висловив готовність стати посередником між лідерами держав, залучених у війну.
- Новообраний Папа Римський Лев XIV розглядає можливість першого візиту до України.
Громадські організації 1 липня влаштували у Кракові акцію біля приміщення колишнього Генерального консульства Росії.
1 липня Сили оборони України здійснили удар по території нафтопереробного заводу АТ “Саратоворгсинтез”, котрий забезпечує пальним російські військові підрозділи.
Рекордні температури червня 2025 року охопили Європу, спричинивши низку трагічних випадків та серйозні обмеження. Європейські країн вже запровадила червоний – найвищий рівень небезпеки.
Українська тенісистка Даяна Ястремська здобула сенсаційну перемогу над другою сіяною турніру Коко Гофф у першому раунді Вімблдону-2025. Поєдинок завершився з рахунком 7:6(3), 6:1 на користь українки.
1 липня Верховий Суд Польщі визнав дійсними вибори президента 2025 року. Відповідно обраним главою держави став Кароль Навроцький.