Ветерани США обурені планами Трампа скасувати захист афганських біженців від депортації

Як повідомляють The Washington Post, рішення адміністрації Дональда Трампа припинити тимчасовий захист від депортації для афганців, які втекли до США після захоплення влади в Афганістані талібами, викликало шквал критики з боку американських ветеранів війни та правозахисників. Вони називають цей крок “зрадою” і “насмішкою над реальністю”.
Міністерка внутрішньої безпеки Крісті Л. Ноем цього місяця оголосила про скасування Тимчасового захищеного статусу (TPS) для громадян Афганістану. Зміна може набути чинності вже у липні, поставивши під загрозу депортації близько 10 тисяч людей, які досі чекають на можливість отримати постійне місце проживання в США.
Адміністрація обґрунтовує своє рішення тим, що в Афганістані нібито “відбулися суттєві покращення”, попри авторитарне правління Талібану. Це викликало різку реакцію серед військових, які воювали в Афганістані, та організацій, що займаються переселенням союзників США.
“Це смішно”, – заявив Метт Целлер, ветеран армії, чий афганський перекладач свого часу врятував йому життя. – “Якщо вони спробують депортувати афганців, ви побачите фізичний спротив з боку ветеранів. У буквальному сенсі”.
Колишній піхотний командир Ендрю Салліван, який нині співпрацює з організацією No One Left Behind, що допомагає афганським та іракським союзникам США, назвав рішення адміністрації “образою для тих, хто служив”.
“Я зустрічав афганців, яких катували або переслідували через їхню співпрацю з США. Один з них – нині паралізований. І мені кажуть, що в країні стало безпечніше?”, – обурюється він.

Джерело: EPA-EFE/Shutterstock
Human Rights Watch у своїй доповіді за 2025 рік зазначає, що ситуація в Афганістані лише погіршилася. Організація вказує на “зростання репресій”, особливо проти жінок і дівчат, а також на те, що понад половина населення країни потребує термінової гуманітарної допомоги.
На цьому тлі правозахисна організація CASA, Inc. подала позов до федерального суду округу Меріленд проти адміністрації Трампа, звинувачуючи Ноем у порушенні належних процедур та “безсердечному” рішенні, що наражає на небезпеку легальних мешканців США.
Аналітики відзначають, що скасування TPS може завдати Трампу політичної шкоди серед ветеранів — ключового електорату, який він активно намагається мобілізувати напередодні виборів.
Політична боротьба навколо афганської війни та її завершення триває. Трамп продовжує критикувати адміністрацію Байдена за хаотичну евакуацію з Кабула у 2021 році, тоді як демократи вказують на домовленість Трампа з Талібаном, укладену ще під час його президентства, як на першопричину провалу.
Втім, навіть серед республіканців позиція щодо афганських союзників не є одностайною. Конгресмен Браян Маст — ветеран, який втратив обидві ноги в Афганістані, — зазначає, що слід розрізняти між тими, хто безпосередньо працював із силами США, і тими, чий статус не є таким очевидним. Утім, багато експертів застерігають: такі розділення часто ігнорують складність обставин, за яких тисячі афганців рятували життя американським військовим.
- Як вважають експерти Bloomberg, Сполучені штати Америки ризикують перетворити війну в Україні на провал, ще гірший за Афганістан.
Французька прокуратура вивчає заяву двох груп, котрі називають себе “анархістами” та стверджують, що відповідальні за масштабне знеструмлення на південному сході країни.
25 травня начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат звернув увагу, що під час комбінованої атаки російські війська застосували для обстрілу ракету Х-22 після тривалої паузи.
Російський військовий флот викрав естонський хвильовий буй, який належить Інституту морських систем Талліннського технічного університету. Буй для вимірювання хвиль розташовувався за 50 кілометрів від Гіюмаа в естонській економічній зоні.
Російські війська переходять до нового етапу повітряної війни проти України, завдаючи масованих ударів сотнями дронів і десятками ракет. Зокрема у ніч на 25 травня Кремль випустив по українських містах 298 дронів і 69 ракет, — ймовірно, рекордну кількість за час повномасштабної війни.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 травня. Загалом від початку цієї доби відбулося 135 боєзіткнень.