Лесь Подерв’янський про мову, колоніалізм і суспільний вибір
Джерело: Лесь Подерв’янський/Facebook
Український письменник Лесь Подерв’янський висловився щодо ролі мови в суспільствах із колоніальним минулим.
За його словами, у вільних країнах громадяни зазвичай спілкуються мовою свого народу, що є абсолютно природним явищем. Водночас, зазначив Подерв’янський, це правило не діє для колоній, де автохтонна мова опиняється на маргінесі.
Він зауважив, що в колоніальних країнах вищі класи спілкуються мовою метрополії, тоді як “автохтонна мова лишається мовою аборигенів нижчої верстви суспільства”. За словами письменника, аборигени прагнуть пристосуватись і вибитися у вищі прошарки, тому також переходять на мову господаря.
Проте Подерв’янський наголосив, що навіть у разі успішної інтеграції, “господар завжди нагадає, хто ти такий і звідки”. На його думку, в умовах підлеглого становища “природньо, коли в господаря вдома слуги говорять мовою господаря – інакше їх просто не візьмуть на роботу”.
“Ким ти хочеш бути – господарем у своїй хаті чи слугою в хаті господаря?”, – закликав письменник до роздумів.
- У Київській області звільнили директорку школи, що на роботі спілкувалася російською мовою.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.