Іран видав фетву проти Дональда Трампа
Джерело: Newsweek
В Ірані один із найвпливовіших шиїтських духовних лідерів – великий аятола Насер Макарем Ширазі – видав фетву, у якій назвав США Дональда Трампа “ворогом Бога”. Така характеристика стосується будь-кого, хто погрожує Верховному лідеру Ісламської Республіки Іран аятолі Алі Хаменеї, йдеться в повідомленні державних ЗМІ країни.
Фетва – це релігійний припис або правова постанова, що видається мусульманським духовенством для тлумачення шаріату. Хоча фетви не мають формальної юридичної сили, у країнах, де діє ісламське право, вони можуть впливати на судові рішення.
Рішення Ширазі з’явилося після низки заяв, зроблених Трампом і міністрами Ізраїлю під час напруженого ізраїльсько-іранського конфлікту. Зокрема, Трамп натякнув, що знає, де ховається Хаменеї, назвавши його “легкою мішенню”, хоча й додав, що наразі він “у безпеці”. Міністр оборони Ізраїлю Ізраель Кац також заявив, що Хаменеї “буде вбитий у разі нових атак”.
У відповідь Ширазі проголосив, що погрози Верховному лідеру або впливовим релігійним діячам – марджа – є актом ворожнечі проти Бога. За його словами, підтримка таких ворогів також вважається “харамом” – тобто забороненим в ісламі. У фетві прямо сказано: “Усі мусульмани світу повинні змусити цих ворогів пошкодувати про свої слова та помилки”.
На думку іранського аналітика Хосро Ісфахані, фетва проти Трампа має реальну вагу. У соцмережі X (колишній Twitter) він заявив, що цей припис є офіційною відповіддю на запит і може мати подібні наслідки, як колись фетва проти письменника Салмана Рушді – після якої були зафіксовані замахи на його життя.
Ісфахані також наголосив, що на відміну від часто згадуваної, але недоведеної фетви Ірану проти ядерної зброї, фетва проти Трампа є реальною, підписаною та скріпленою печаткою.
- Глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі в інтервʼю CBS News заявив, що Іран здатен повернутись до активного збагачення урану протягом кількох місяців. За його словами, попри пошкодження, завдані внаслідок атак, країна зберегла інфраструктуру, знання та технічні можливості для продовження ядерної програми.
Оксфордський університет на церемонії Encaenia вручив почесні докторські ступені за визначні досягнення у своїх професійних сферах вісьмом науковцям. Серед них зокрема історики Сергій Плохій і Тімоті Снайдер.
На Черкащині керівника структурного підрозділу одного з підприємств підозрюють у незаконному видобутку вторинних каолінів. Протиправна діяльність завдала державі понад 190 мільйонів гривень збитків.
30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.
Міністерство закордонних справ Ірану викликало тимчасового повіреного у справах України в Тегерані у зв’язку з висловлюваннями окремих українських посадовців щодо дій США та Ізраїлю проти Ісламської Республіки.
Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.