Зеленський підписав закон щодо запуску Американсько-Українського фонду відбудови
Джерело: пресслужба Верховної Ради
3 липня президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реалізації Угоди між урядами України та США про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови (№4468-IX).
Документ має на меті забезпечити належну реалізацію ратифікованої Угоди та впровадити механізм зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США для довгострокової відбудови й модернізації нашої держави у відповідь на масштабні руйнування, спричинені росіянами.
Зокрема законом передбачено:
– включити до спеціального фонду державного бюджету половину окремих доходів щодо платежів, пов’язаних з користуванням надрами щодо видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, визначених як активи природних ресурсів у Додатку А до Угоди, а саме:
- 50% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення;
- 50% збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та коштів від продажу таких дозволів;
- 50% коштів від використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угод про розподіл продукції, та/або коштів у вигляді грошового еквівалента такої державної частини продукції.
– визначити цільове спрямування таких доходів спеціального фонду державного бюджету на сплату внеску до фонду;
– встановити, що до загального фонду державного бюджету в повному обсязі зараховуються доходи, отримані від фонду відбудови, та доходи, отримані від РФ або її представників як репарації за збройну агресію РФ проти України.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів парламентарям про основні положення угоди. Так, Інвестиційним фондом відбудови на рівних умовах управлятимуть Україна та США й усі рішення прийматимуться спільно.
Фонд — це інструмент інвестицій в Україну, а не механізм передачі активів. Усі українські природні ресурси залишаються за Україною. Фонд буде наповнюватися Сполученими Штатами та Україною в пропорції 50 на 50. З боку США це будуть грошові внески, або нова військова допомога, — наголосив глава уряду.
Також Шмигаль додав, що у перші десять років прибутки не виводитимуться з України, а реінвестуватимуться в нашу державу. Новостворена інституція гарантуватиме комерційні закупівлі продукції на умовах “бери або плати”. Окрім того, Фонд через американське агентство DFC залучатиме американські та європейські новітні технології, що своєю чергою прискорить відновлення та модернізацію України.
В угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України. Доходи Фонду не оподатковуються Сполученими Штатами та Україною. Критичні копалини, які експортуються до США, не обкладаються митами, що в нинішніх умовах дає унікальні можливості для розвитку торгівлі, — додав він, зауваживши, що документ не суперечить іншим міжнародним зобов’язанням України.
Окремо прем’єр відзначив важливість та масштабність підписаної Україною та США угоди та наголосив, що для її реалізації потрібні додаткові технічні заходи, позаяк Фонд засновується на десятки років, і його створення – це тривалий процес, що потребує аналізу та послідовних рішень.
Він запевнив, що укладена угода цілком відповідає Конституції України і не суперечить національному законодавству. Це взаємовигідні домовленості, які створюють позитивну динаміку нашої відбудови та нашого розвитку на десятиліття.
- Державний секретар США Марко Рубіо прокоментував підписання угоди між Україною та США про надра, назвавши її важливим кроком на шляху до завершення війни.
- Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп зреагував на підписання угоди про надра між США та Україною, яка, на його думку, “захищатиме” інвестиції та фінансову допомогу Вашингтона для Києва.
- США та Україна 30 квітня підписали угоду про надра. Але, як зазначають у ЗМІ, реальна вартість цінності мінералів в Україні залишається невідомою.
У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.
Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.
3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.
Російські цивільні літаки, які мали замінити Boeing і Airbus після запровадження західних санкцій, суттєво подорожчали, хоча серійне виробництво досі не розпочалося. Про це свідчить протокол наради у мінтрансі РФ за участю представників авіакомпаній, держкорпорації РФ “Ростех”, Об’єднаної авіабудівної корпорації (ОАК) та Росавіації.
Під час обстрілу російськими дронами по Полтаві 3 липня загинув 21-річний Олександр Ляшик, котрий працював у Полтавській ОВА.