Нідерланди заявили про масове використання Росією хімічної зброї в Україні
Джерело: Reuters
Росія системно використовує заборонену хімічну зброю проти українських військових – про це заявили у Міноборони Нідерландів, посилаючись на розвіддані, зібрані спільно з Німеччиною.
За словами міністра оборони Нідерландів Рубена Бракелманса, російські війська застосовують хімічні речовини для того, щоб витиснути українських солдатів з окопів – зокрема, скидають задушливі речовини з дронів, а потім відкривають по них вогонь. Він назвав це «широкомасштабним і систематичним» використанням хімічної зброї, що стало для російської армії «практично стандартною процедурою».
Розвідслужби двох країн – Нідерландів і Німеччини – підтвердили ці факти, зазначивши, що мають власні незалежні докази. Очільник нідерландської військової розвідки Петер Рейсінк заявив, що мова йде про тисячі випадків, зокрема з використанням хлорпікрину – речовини, яка ще з Першої світової війни відома як потужний задушливий агент. Його розміщують у пляшках або навіть лампочках і скидають із дронів.
США ще у 2023 році звинуватили Росію у застосуванні хлорпікрину на фронті. Українська влада також повідомляла про тисячі подібних інцидентів. За офіційними даними, щонайменше троє українських військових загинули, ще понад 2 500 – отримали симптоми, пов’язані з хімічними атаками.
Москва традиційно відкидає звинувачення й натомість намагається перекласти провину на Україну. Наприклад, речниця МЗС РФ Марія Захарова нещодавно заявила, що в східних регіонах нібито було знайдено українські вибухові пристрої з хлорпікрином. Україна це заперечує.
Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), яка базується в Гаазі, заявила, що звинувачення з обох сторін досі недостатньо підтверджені, і повноцінне розслідування можливе лише за запитом держав-членів. РФ при цьому залишається учасником ОЗХЗ, як і США.
Міністр оборони Нідерландів закликав посилити санкційний тиск на Росію та позбавити її участі в міжнародних органах, зокрема – у Виконавчій раді ОЗХЗ. За його словами, Росія не просто імпровізує на полі бою, а розгорнула повноцінну програму виробництва й дослідження хімічної зброї, включно з вербуванням науковців і розширенням лабораторних можливостей.
Єврокомісія наразі розглядає можливість внесення ще 15 нових імен та структур до санкційного списку саме через підозри у використанні хімічної зброї в Україні.
- Президент України Володимир Зеленський зреагував на масований ракетно-дроновий удар РФ по Україні уночі 4 липня.
Агентство з охорони довкілля США відправило в адміністративну відпустку 139 співробітників через те, що вони підписали лист з критикою політики президента Дональда Трампа.
У Німеччині внаслідок аварії автобуса постраждали четверо українців. Одного з постраждалих із кількома забоями та гематомами госпіталізували до місцевої клініки, іншим трьом після огляду надали квитки для подальшої подорожі. Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.
У Нідерландах з жовтня зросте плата за притулок для українських переселенців. Замість нинішніх 105 євро на місяць доведеться сплачувати 244 євро.