Норвегія закрила свої порти для російських траулерів через загрозу безпеці

Джерело: пресслужба уряду Норвегії

Уряд Норвегії оголосив про запровадження санкцій проти двох провідних риболовецьких компаній Росії – акціонерного товариства “Норебо” та ТОВ “Мурман Сіфуд”. Відтепер судам цих компаній заборонено здійснювати промисел у територіальних водах Норвегії та заходити в її порти.

Рішення погодили у межах імплементації 17-го пакета санкцій Європейського Союзу, ухваленого 20 травня 2025 року.

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде заявив, що ці заходи є частиною зусиль щодо протидії зростаючій активності російських спецслужб та “гібридній кампанії” Москви проти країн Заходу.

Він також зауважив, що російські компанії причетні до операцій, котрі фінансує Кремль і які спрямовані на спостереження за критично важливою підводною інфраструктурою в територіальних водах Норвегії та її партнерів. Такі дії, за словами міністра, можуть сприяти майбутнім диверсіям і становлять загрозу національній безпеці.

На континентальному шельфі Норвегії розташована одна з найбільших у Європі мереж газопроводів, телекомунікаційних та енергетичних кабелів, що з’єднують країну з рештою континенту. Її охорону забезпечують у тісній співпраці з НАТО.

Норвезька влада запевнила, що нові санкції найближчим часом закріплять на рівні національного законодавства.

Ще у травні 2025 року обидві компанії внесли до санкційного списку Євросоюзу. В офіційних документах ЄС вказано, що риболовецькі судна “Норебо” та “Мурман Сіфуд” здійснюють промисел у Баренцевому й Норвезькому морях, водночас беручи участь у розвідувальній діяльності, спрямованій проти цивільної та військової інфраструктури.

За твердженням Ради ЄС, окремі траулери використовуються для прихованого збору інформації, тоді як судна “Норебо” обладнані технологіями, придатними для шпигунських операцій.

  • Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.

Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина оголосила про завершення своєї каденції на посаді, висловивши вдячність за можливість служити державі та наголосила, що курс України на членство в ЄС і НАТО вже визначений і є незворотним.

Влада польського міста Кельце висловила повну солідарність з Вінницею, засудивши російську дронову атаку у ніч на 16 липня. Удар, серед іншого, знищив заклад компанії Barlinek, штаб-квартира якої знаходиться в Кельцях.

Європол повідомив про знешкодження російського хакерського угруповання NoName057(16), яке причетне до кібератак по всій Європі. Внаслідок масштабної операції під кодовою назвою Eastwood вдалося вивести з ладу понад 100 серверів угруповання у різних країнах світу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.