Рада підтримала зупинення дії Конвенції про заборону протипіхотних мін

Джерело: Ярослав Железняк

Верховна Рада України підтримала зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення (відомої як Оттавська конвенція).

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, відповідне рішення підтримали 299 депутатів, а 305 проголосували за термінове підписання законопроєкту.

29 червня президент Володимир Зеленський підписав указ №441/2025, яким доручив уряду розпочати процедуру виходу України з Оттавської конвенції.

Згідно з текстом указу, рішення ухвалене “з метою захисту територіальної цілісності та суверенітету України” та “виходячи з національних інтересів”. Документ також зобов’язує Кабінет міністрів невідкладно повідомити ООН про вихід із Конвенції, а контроль за виконанням рішення покладено на секретаря РНБО.

Попри те, що указ уже набрав чинності, сам вихід із конвенції відбудеться через шість місяців після офіційного повідомлення Організації Об’єднаних Націй.

Оттавська конвенція була підписана у 1997 році. Україна приєдналась до неї у 2005-му.

Протипіхотні міни – це вибухові пристрої, призначені для ураження людей. Вони вибухають після контакту або в разі дистанційного підриву. Часто мають малий розмір, добре маскуються в траві чи ґрунті, і здатні залишатися активними десятки років. Бувають фугасні – із сильним вибухом, або осколкові – з уражаючими елементами. Деякі типи, як-от “Пелюстка” або “міна-жаба” ОЗМ-72, можуть калічити або вбивати людей на великій площі.

Росія, яка не є учасницею Оттавської конвенції, активно застосовує протипіхотні міни проти України. Зокрема, використовуються міни типу ПФМ-1 (“Пелюстка”), які часто призводять до травмування цивільних, включно з дітьми. Українські військові неодноразово повідомляли про масове мінування полів, доріг і навіть житлових кварталів на деокупованих територіях.

Пізно ввечері 15 липня російські війська атакували Кривий Ріг. Після ракетного обстрілу місті вирує пожежа, попередньо, є постраждалі.

Упродовж першого півріччя 2025 року українці придбали 22 тисячі вживаних легкових автомобілів, імпортованих зі США.

Понад 17 мільйонів курей більше не утримуються у клітках – Швеція досягла цього без законодавчих заборон, а завдяки суспільному тиску, свідомому споживанню та корпоративній відповідальності.

14 липня у Кишиневі стартував установчий семінар міжнародного проєкту, присвяченого збереженню та сталому управлінню Дністром — однією з головних транскордонних річок Східної Європи. Захід відкрив новий етап українсько-молдовської співпраці у водному секторі.

Компанія xAI, заснована американським розробником та підприємцем Ілоном Маском, отримала масштабне замовлення від Міністерства оборони США. Контракт може сягнути 200 мільйонів доларів та передбачає створення спеціалізованих рішень із використанням штучного інтелекту для державних потреб – зокрема у розвідці та галузі безпеки.